List jest kolejnym z serii ostatnich aktów, w których Franciszek sprzymierzył się z globalnymi korporacjami zaangażowanymi w antykatolickie programy.
List został dostarczony za pośrednictwem Kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii Stolicy Apostolskiej ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego, na spotkanie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), które odbywa się obecnie w Internecie w dniach 5-11 kwietnia 2021 r.
List z 4 kwietnia wspomniał o Bogu tylko raz, w ostatniej linijce.
Zamiast tego Franciszek skupił się na wezwaniu do stworzenia systemu globalnego rządu, który wprowadziłby nowy porządek społeczny na świecie, oparty na polityce zmian klimatycznych i powszechnych szczepieniach.
Odnosząc się do pandemii Covid-19, Franciszek oświadczył, że świat został zmuszony do "zmierzenia się z serią poważnych i powiązanych ze sobą kryzysów społeczno-ekonomicznych, ekologicznych i politycznych".
"Mam nadzieję, że wasze dyskusje przyczynią się do powstania modelu zdolnego do tworzenia nowych, bardziej integracyjnych i zrównoważonych rozwiązań wspierających realną gospodarkę, pomagających jednostkom i społecznościom w osiągnięciu ich najgłębszych aspiracji i powszechnego dobra wspólnego" – napisał Papież.
Franciszek powiedział też, że należy opracować "nowe i twórcze formy uczestnictwa społecznego, politycznego i gospodarczego" w związku z trwającym globalnym kryzysem.
Czytaj też:
Kard. O'Malley: Musimy być czujni wspierając osoby, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego