Kanadyjscy biskupi wydali oświadczenie po tym, jak rząd przyjął ustawę rozszerzającą prawo do eutanazji, co zostało określone jako dostęp do „pomocy medycznej przy umieraniu”. Przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich wystosował w tej sprawie list otwarty, zachęcając wiernych do zaangażowania na rzecz obrony życia.
- Nasze stanowisko pozostaje jednoznaczne. Eutanazja i wspomagane samobójstwo to umyślne przerywanie życia ludzkiego z pogwałceniem przykazań Bożych; podważają naszą wspólną godność, ponieważ odwracają nas od akceptacji i towarzyszenia cierpiącym i umierającym. Co więcej, podważają podstawowy obowiązek opiekowania się najsłabszymi i najbardziej bezbronnymi członkami społeczeństwa – napisał abp Richard Gagnon.
Nowe prawo znosi obowiązek wykazania „racjonalnie przewidywalnych” okoliczności śmierci przed zastosowaniem asystowanego samobójstwa, pozwala także na dokonanie eutanazji z powodu choroby psychicznej. Kanadyjski episkopat zwraca uwagę, iż takie regulacje mogą spowodować presję wymierzoną przeciwko osobom cierpiącym na choroby psychiczne oraz niepełnosprawnym.
Opieka czy samobójstwo?
- Jako biskupi będziemy Wam towarzyszyć w modlitwie i czujnym orędowaniu przeciwko „kulturze śmierci”, która nadal podważa godność życia ludzkiego w naszym kraju – zapewnia kanadyjska hierarchia, apelując do wiernych o korzystanie z dostępnych form nacisku na polityków w tej sprawie.
Abp Gagnon zwraca też uwagę, iż nowe prawo nie zawiera klauzuli sumienia dla lekarzy, którzy chcieliby z powodów etycznych odmówić świadczenia tego typu usług. „Uważalibyśmy za niedopuszczalne, gdyby pracownicy opieki zdrowotnej, którzy sprzeciwiają się eutanazji i wspomaganemu samobójstwu, byli kiedykolwiek zmuszani do udziału w czynach, które ich sumienie uważa za moralnie złe” – czytamy w liście.
W kontrze do propagowania asystowanych samobójstw kanadyjski episkopat wyraził pochwałę dla opieki paliatywnej oraz programów pomocy osobom chorym psychicznie. Na koniec listu abp Gagnon w imieniu swoich współbraci prosi wiernych o modlitwę „o nowe wylanie łaski, aby strach i rozpacz, których doświadczało wielu, ustąpiły miejsca odwadze i nadziei oraz aby wszyscy z radością przyjęli wezwanie do wspierania cierpiących i umierających w sposób odzwierciedlający pełne miłości i współczucia wejrzenie Jezusa, zmartwychwstałego Pana, który żyje wiecznie”.