Nowy synod biskupów wedle woli papieża Franciszka ma być nie tyle jednorazowym spotkaniem, co drogą. Dlatego papieski serwis Vatican News, informując o przekazaniu dokumentu przygotowawczego, pisze o synodzie, który „zostanie otwarty w Rzymie 9-10 października, a w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 roku”.
Słuchanie bez uprzedzeń, potrzeba zabierania głosu z odwagą i rola dialogu z Kościołem, społeczeństwem oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi – to motywy przewodnie dokumentu ogłoszonego przez sekretariat generalny Synodu.
Słuchanie, aktywizacja i inkluzywność
Dokumentowi przygotowawczemu towarzyszy Vademecum, stanowiące „podręcznik, który daje praktyczne wsparcie referentom diecezjalnym, aby właściwie przygotować Lud Boży”. Zawiera ono teksty modlitw online oraz zestaw wiedzy niezbędnej do zrozumienia współczesnego procesu synodalnego, który obejmuje przykłady dotychczasowych zgromadzeń biskupów oraz słownik terminologii, którą posługują się oni w dialogu nad przyszłością Kościoła.
„Sekretariat Synodu podkreśla potrzebę przeżywania wydarzenia w sposób aktywizujący oraz włączający, dający możliwość każdemu, a szczególnie osobom na obrzeżach do wyrażenia siebie i bycia wysłuchanym” – wyjaśnia Vatican News. Dialog synodalny ma, w myśl opublikowanego dokumentu, służyć uwiarygodnieniu pozycji Kościoła jako „partnera na drogach dialogu, pojednania, włączania oraz uczestnictwa” i działaniu na rzecz „odbudowania relacji z przedstawicielami innych wyznań, z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego oraz ruchami ludowymi”.
W tekstach przygotowujących do watykańskiej i globalnej „Drogi synodalnej” duży nacisk kładzie się na udział wiernych i możliwość ocenienia „jak słuchane są poszczególne grupy, od młodych, kobiet, konsekrowanych aż po wykluczonych”.
Czytaj też:
Abp Gądecki przyjął delegację kontrowersyjnego Kongresu Katoliczek i KatolikówCzytaj też:
W drodze do "Synodu o synodalności". Episkopat wybrał świeckiego przedstawicielaCzytaj też:
Papież Franciszek wzywa Niemcy do „ukształtowania drogi synodalności”