Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center pokazało, że katolicy w Stanach Zjednoczonych są grupą przodującą w przyjmowaniu szczepionek przeciw COVID-19. Ankietę przeprowadzono na próbie ponad 10 tys. dorosłych Amerykanów i wynika z niej, że 82 proc. osób deklarujących przynależność do Kościoła katolickiego przyjęło co najmniej jedną dawkę preparatu.
Za katolikami plasuje się grupa osób niezwiązanych z żadną religią (75 procent spośród nich wzięło udział w akcji „wyszczepiania”), a tuż za nią najliczniejsza grupa wyznaniowa w USA. Denominacje protestanckie sumarycznie utrzymują współczynnik szczepień na poziomie 73 procent.
Biali ewangelicy i republikanie najmniej „wyszczepionymi” grupami
Jak wynika z sondażu, katoliccy latynosi częściej niż biali katolicy decydowali się na przyjęcie szczepionki. Natomiast grupą o najniższej „wyszczepialności” okazali się być biali ewangelicy, u których współczynnik przyjęcia co najmniej jednej dawki wynosi 57 procent. Ponadto z badania wynika, że po szczepionkę chętniej sięgają Demokraci (86 procent) niż Republikanie (60 procent).
Co ciekawe, połowa ankietowanych, którzy przyjęli szczepionkę, wyraziła opinię, że naciski rządowe na szczepienia są zbyt mocne oraz że przekaz publiczny na temat szczepionek jest niejasny, szczególnie w kwestii zagrożeń związanych z powikłaniami.
Spór amerykańskich biskupów o szczepionki
Dane ujrzały światło dzienne w momencie, gdy środowisko amerykańskiego episkopatu dzieli się na tle polityki covidowej. Część biskupów występuje w roli bezwzględnych zwolenników szczepień negując jakiekolwiek prawo do klauzuli sumienia (łącznie z pełną akceptacją nieetycznych szczepionek powstałych przy zaangażowaniu przemysłu aborcyjnego), a część sprzeciwia się przymusowi szczepień. Ci pierwsi posuwają się aż do wprowadzenia przymusu szczepień dla podległego sobie duchowieństwa i pracowników diecezjalnych (tak jak postępowy i popierający lobby LGBT metropolita Chicago, kard. Blase Cupich).
Biskupi Colorado, Ohio, część hierarchów z Teksasu, w tym przede wszystkim bp Joseph Strickland, zdecydowanie sprzeciwili się przymusowi szczepień. Ze zdecydowanej postawy wobec nieetycznych szczepionek zasłynął kard. Raymond Leo Burke.
Bp Athanasius Schneider z Kazachstanu wystąpił z inicjatywą certyfikatów potwierdzających sprzeciw sumienia katolików niechcących przyjąć szczepionki. Hierarcha uważa – wbrew stanowisku Watykanu za pontyfikatu Franciszka – że wyznawcy Chrystusa są zobowiązani do bezkompromisowego sprzeciwu wobec szczepionek mających nawet odległy związek z przemysłem aborcyjnym.
Czytaj też:
Metropolita Strasburga: Unikanie szczepień to postawa... "demisjonarska"Czytaj też:
Kolejni biskupi negują prawo do sprzeciwu wobec nieetycznych szczepionekCzytaj też:
Bp Schneider: Zasady covidowe mogą być "prefiguracją znaku Bestii"