Według sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA, 67 proc. Niemców opowiada się za zniesieniem obowiązkowego podatku kościelnego. Wśród katolików za takim krokiem opowiada się 68 proc. osób – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Bild". Wyniki przedstawiła w piątek Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
Niemiecka gazeta podała, że tylko 16 proc. wszystkich respondentów jest przeciwnych zniesieniu podatku kościelnego, a kolejne 16 proc. nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. 2 proc. badanych odmówiło odpowiedzi.
Sposoby alternatywnego finansowania
Biskup Gregor Maria Hanke z Eichstätt powiedział gazecie "Bild", że Kościołowi "dobrze byłoby poszukać sposobów alternatywnego finansowania, ponieważ niemiecki kościelny system podatkowy raczej nie będzie wzorem na przyszłość”.
Obowiązkowy podatek kościelny wynosi 8-9 proc. zobowiązania podatkowego od osoby fizycznej. Musi go płacić każdy wierny danego Kościoła. Podatek ten ściąga państwowy system fiskalny, a następnie, potrącając dla siebie prowizję w wysokości 4 proc., przekazuje poszczególnym związkom wyznaniowym.
Kościół katolicki w Niemczech
Kościół katolicki w Niemczech w 2021 roku zebrał z tytułu podatku kościelnego około 6,7 mld euro. Ostatni raz podobna kwota była w 2019 roku. Jednocześnie jednak liczba członków niemieckiego Kościoła maleje, a diecezje już teraz przygotowują się na konieczność funkcjonowania w niedalekiej przyszłości przy znacznie uboższych zasobach finansowych.
KAI przypomina, że podczas swojej podróży do Niemiec Benedykt XVI wskazywał, iż "Kościół, kiedy jest uwolniony od obciążeń i przywilejów materialnych i politycznych, może skuteczniej i prawdziwie po chrześcijańsku dotrzeć do całego świata, może naprawdę otwierać się na świat".
Czytaj też:
Niemcy: Znaczący wzrost liczby osób odchodzących z Kościoła