– Wypowiedzi prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy na temat Kaliningradu ujawniają roszczenia terytorialne Wilna wobec Rosji, w pełni uzasadniając środki bezpieczeństwa podejmowane przez Moskwę – powiedział Pieskow dziennikarzom. Dodał, że Litwa jest "nieprzyjaznym, wrogim państwem wobec Rosji".
– Okazuje się, że ten kraj ma roszczenia terytorialne wobec nas. To uzasadnia nasze głębokie obawy i potwierdza wszystkie obecne i przyszłe działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa Rosji – oświadczył rzecznik Kremla, cytowany w piątek przez państwową agencję TASS.
Kreml wściekły na Litwę. Co powiedział prezydent Nauseda?
Wcześniej Nauseda nazwał Kaliningrad częścią "Małej Litwy". To historyczny region, który leży na północnych terenach współczesnej Litwy i południowej części obwodu królewieckiego (dzisiejszy Kaliningrad w Rosji). W przeszłości obszar ten był częścią Prus Wschodnich i zamieszkiwany był głównie przez Litwinów Pruskich.
Region odróżniał się kulturowo i językowo od Wielkiej Litwy, czyli głównej części Litwy zamieszkanej przez etnicznych Litwinów. W Małej Litwie, oprócz języka litewskiego, używano także języka niemieckiego, co wynikało z przynależności tych ziem do państwa pruskiego.
Po II wojnie światowej, na mocy decyzji podjętych podczas konferencji w Jałcie i Poczdamie, region został podzielony. Część północna trafiła do Litwy (wówczas republiki ZSRR), a część południowa do ZSRR (obecnie Rosji).
Sankcje wobec Rosji i korytarz lądowy
Obwód kaliningradzki, graniczący z państwami Unii Europejskiej, do którego większość towarów transportuje się koleją przez Litwę, został w czerwcu 2022 r. odcięty od części przewozów towarowych z Rosji kontynentalnej na mocy sankcji nałożonych przez Brukselę.
Istnieją obawy, że Moskwa mogłaby użyć siły militarnej wobec Litwy i przebić przez jej terytorium lądowy korytarz, aby połączyć Kaliningrad z kontynentalną Rosją.
Zmiana nazwy. Królewiec zamiast Kaliningrad
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP działająca przy głównym geodecie kraju na posiedzeniu w kwietniu 2023 r. uchwaliła, że dla miasta Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego – obwód królewiecki.
Królewiec został w 1946 r. przemianowany na Kaliningrad na cześć bolszewickiego i sowieckiego aparatczyka Michaiła Kalinina, który współodpowiada za zbrodnię katyńską.
Czytaj też:
NATO ma plan dotyczący Kaliningradu na wypadek wojny z Rosją?Czytaj też:
Tak według NATO może wyglądać atak Rosji w 2027 roku