Abp sprawował Mszę św. w 20. rocznicę konsekracji przez papieża Jana Pawła Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
– Dziś przychodzimy z wielkim dziękczynieniem za św. Jana Pawła II, za kard. Franciszka Macharskiego, za wszystkich, dzięki którym powstała ta świątynia – dziękujemy za tych, którzy ją projektowali, budowali, nadzorowali prace i tych, którzy troszczyli i troszczą przez te 20 lat – mówił na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas.
– Bóg nie opuścił swojego ludu – był z nim w czasach niedoli, a w chwili załamania duchowego okazał potęgę swojej prawicy – mówił abp Marek Jędraszewski komentując historię Izraela i jego powrót z niewoli babilońskiej. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że prawda o Bożym miłosierdziu okazała się ludowi izraelskiemu w całej swej potędze dopiero w momencie zmartwychwstania Jezusa. Tym, którzy uwierzą w Chrystusa Bóg Ojciec, dawał nadzieję na życie wieczne.
Abp Jędraszewski: Łagiewniki wybrane przez Boga
Metropolita przywołał fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 20 lat temu. Zwrócił uwagę, że to Bóg wybiera czasy i miejsca, a takim miejscem, do którego zmierzają ludzie z całego świata, są krakowskie Łagiewniki – „Łagiewniki wybrane przez Boga”. – Tu, w tym miejscu wybranym przez Boga, działa Duch Święty odsłaniając pełnię prawdy o krzyżu Chrystusa, o krzyżu, który mówi, jak wielki i straszny w swym złu jest każdy grzech. Jednocześnie Duch Święty w tym miejscu mówi, jak wielka jest przebaczająca, miłosierna miłość Boga Ojca wyrażająca się w krzyżu Jego jednorodzonego Syna – mówił abp Marek Jędraszewski.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że Pan Bóg wybrał Łagiewniki, bo chciał, aby w tym miejscu najbardziej rozbrzmiewała prawda o Bożym miłosierdziu, docierała do ludzkich serc i jak iskra rozchodziła się stąd na cały świat.
Na koniec metropolita krakowski zacytował fragment „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny. – Jesteśmy przekonani, że ona – sekretarka Bożego miłosierdzia, będąc tak blisko w niebie tej tajemnicy, nieustannie prosi Chrystusa o to, aby ludzie potrafili ufnością w Boże miłosierdzie pokonywać swoje lęki, słabości, grzechy i w Bożym miłosierdziu szukali ratunku dla siebie, póki jest jeszcze czas, póki jest to miejsce.
Po komunii wybrzmiało dziękczynne Te Deum i wspólnie odmówiono „Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu”, który po raz pierwszy w łagiewnickiej bazylice wypowiedział św. Jan Paweł II przed 20 laty.
Czytaj też:
Abp Marek Jędraszewski: Polska zawsze zwyciężała, kiedy była wierna Bogu i ojczyźnie