W ostatnich dniach papież Franciszek przebywa w Kazachstanie. Podczas swojej pielgrzymki wziął udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbył się w Astanie – stolicy Kazachstanu.
Podczas zgromadzenia Ojciec Święty dołączył do sygnatariuszy dokumentu, który wskazywał na pluralizm skóry, rasy czy płci. Dokument zawierał również treści dotyczące religii. Znalazł się tam zapis m.in. o tym, że różnorodność religii została przez Boga dozwolona. "Zauważamy, że pluralizm, jeśli chodzi o różnice w kolorze skóry, płci, rasie, języku i kulturze, jest wyrazem mądrości Boga w stworzeniu. Różnorodność religijna jest dozwolona przez Boga i dlatego jakikolwiek przymus do określonej religii i doktryny religijnej jest niedopuszczalny" – napisano w deklaracji.
Co dalej z prymatem wiary katolickiej?
Portal Life Site News podkreśla, że akapit, w którym zawarty jest ten fragment, w pierwotnej wersji brzmiał inaczej. Jego treść zmieniono pod koniec spotkania na słowa zacytowane powyżej. Według portalu, deklaracja z Astany przypomina dokument z Abu Zabi z 2019 roku. Stwierdzono w nim wówczas, że "pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są chciane przez Boga w Jego mądrości, dzięki której stworzył ludzi".
Jeszcze przed podpisaniem nowego dokumentu bp pomocniczy Astany, bp Athanasius Schneider zwracał uwagę, że deklaracja może podważyć nauczanie Kościoła o prymacie wiary katolickiej. – Kongres jako taki ma na celu promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia w dzisiejszym świecie. Jest też niebezpieczeństwo, ponieważ może sprawiać wrażenie "supermarketu religii", a to nie jest poprawne, ponieważ istnieje tylko jedna prawdziwa religia, którą jest Kościół katolicki, założony przez samego Boga – mówił bp Schneider po spotkaniu duchowieństwa z papieżem Franciszkiem w Kazachstanie.
Dokument przywódców zawiera także zapis o solidarności z działaniami ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Uczestnicy Kongresu podkreślili, że "stale solidaryzują się z wysiłkami Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wszystkich innych międzynarodowych, rządowych i regionalnych instytucji i organizacji, aby promować dialog między cywilizacjami i religiami, państwami i narodami".
Czytaj też:
Abp Carlo Maria Viganò: Msza trydencka to czysta krew EwangeliiCzytaj też:
Pekin: Chińska Republika Ludowa pragnie rozwijać dialog z Watykanem