W niedzielę 7 lipca, po raz pierwszy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów. Uroczyste obchody przewidziane są w Markowej – miejscowości, w której żyli i w której oddali swoje życie. Rozpoczną się one już w piątek o godz. 20.
Pierwszym punktem obchodów będzie Oratorium "Pieśń nad pieśniami". Odbędzie się ono w piątek o godzinie 20 w kościele w Markowej. Utwór został skomponowany przez Roberta Pożarskiego na podstawie przekładu Romana Brandstaettera.
Z kolei w sobotę o godz. 13 przewidziano piknik rodzinny. O godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w miejscowym kościele, a o 20 parafia zaprasza na ostatni Wieczór Błogosławieństw w ramach Nowenny Dziękczynnej za Beatyfikację Rodziny Ulmów. Podczas Wieczoru Błogosławieństw można będzie usłyszeć świadectwo ks. Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego oraz s. Marii Szulikowskiej – autorki wielu publikacji o Rodzinie Ulmów.
Religijny i świecki charakter obchodów
Główne obchody odbędą się w niedzielę 7 lipca. O godz. 15 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szali. Podczas Eucharystii bł. Rodzina Ulmów zostanie ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.
W obchody wspomnienia liturgicznego bł. Rodziny Ulmów włącza się także Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Dzięki ich współpracy zorganizowany został Festiwal Kultury Pamięci "Markowa – Otwarte Drzwi". Podczas festiwalu na uczestników czeka wachlarz wydarzeń. W sobotę o godz. 11 Muzeum Ulmów zaprasza na uroczystą inaugurację Akademii Sprawiedliwych jako Towarzystwa Naukowego. Podczas inauguracji zostanie również otwarta Pracownia Naukowa Akademii Sprawiedliwych. Organizatorzy zapraszają również do Zagrody – Muzeum Wsi Markowa. O godz. 18 w sobotę odbędzie się tutaj spotkanie autorskie z Jerzym Ulmą i ks. Pawłem Tołpą. W czasie obchodów, uczestnicy będą mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Ulmów. Przewodnik będzie oprowadzał zainteresowanych w sobotę o godz. 19:30 i 21:30.
Niedziela – ostatni dzień Festiwalu Kultury Pamięci – od 14.00 do 17.00, w skansenie odbędzie się "Dzień Otwartych Drzwi Zagrody – Muzeum Wsi Markowa".
Błogosławiona rodzina – pierwszy taki przypadek
Rodzina Ulmów – małżeństwo Józef i Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci – zostali beatyfikowani 10 września 2023 roku. To pierwszy taki przypadek w historii, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.
Obchody wpsomnienia liturgicznego bł. Rodziny Ulmów mają szczególne znaczenie w kontekście ostatnich wydarzeń. Pod koniec czerwca w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku ekspozycja dot. bł. Rodziny Ulmów została usunięta. "Zniknął" także rotmistrz Witold Pilecki oraz św. o. Maksymilian Kolbe.
Czytaj też:
Spowiedź i komunia. Czyli jak odprawić nabożeństwo pierwszych piątków miesiącaCzytaj też:
Już za kilka dni startuje Nowenna o pokój na Bliskim Wschodzie