24 lutego rozpoczęła się agresja Federacji Rosyjskiej na terytorium ukraińskie. Od tego czasu uciekinierzy przed wojną za naszą wschodnią granicą masowo przybywają do Polski, szukając bezpiecznego schronienia. W pomoc humanitarną włączyło się wiele organizacji i instytucji, ale przede wszystkim osób prywatnych. Rząd przy współpracy z samorządami zorganizował punkty recepcyjne w województwach przygranicznych, gdzie uchodźcy przechodzą weryfikację danych osobowych.
Nowe badanie firmy CBOS
Obywatele Polski okazali się niemalże jednomyślni w sprawie przyjmowania uchodźców z Ukrainy do naszego kraju. Tego typu przekonanie wyraziło w badaniu firmy CBOS ponad dziewięciu na dziesięciu respondentów, czyli 94 proc. Jednocześnie prawie trzy piątek pytanych (57 proc.) chce tego w sposób kategoryczny. Przeciwnego zdania jest jedynie trzech na stu ankietowanych (3 proc.), z czego 2 proc. zaznaczyło w ankiecie "raczej nie", a 1 proc. – "zdecydowanie nie". Ponadto, 3 proc. badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób metodami: CAPI – wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (56 proc.), CATI – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem (28,4 proc.) i CAWI – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (15,6 proc.).
Pomoc Ukraińcom. Sondaż
Wcześniej firma CBOS opublikowała sondaż dotyczący pomocy Ukraińcom przez Polaków. Według badania, 68 proc. obywateli RP w jakiś sposób – rzeczowo lub finansowo – wspiera ukraińskich uchodźców.
Poza tym, 88 proc. respondentów przyznało, iż z uwagą śledzi wydarzenia na Ukrainie związane z inwazją Federacji Rosyjskiej. Natomiast ponad połowa badanych – 57 proc. – zaznaczyła, że w ostatnim czasie bojkotuje rosyjskie produkty.
Czytaj też:
"Dziś Gruzja, jutro Ukraina". Przypominamy słynne przemówienie Lecha KaczyńskiegoCzytaj też:
"Historyczna misja". "Bild" komentuje wizytę Morawieckiego i Kaczyńskiego w Kijowie