Ideą koncertów chopinowskich jest przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował w Uniwersytecie Warszawskim i jest najwybitniejszym absolwentem naszej Alma Mater.
Recitale w ramach cyklu wykonają wirtuozi fortepianu, laureaci konkursów pianistycznych, m.in. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz debiutanci, będą to:
- Denis Zhdanov (Ukraina) - 08.08.2022 godz. 18:30 Aula Auditorium Maximum UW
- Prof. Marek Drewnowski - 09.08.2022 godz. 18:30 Aula Auditorium Maximum UW
- Jakub Kuszlik - 10.08.2022 godz. 18:30 Aula Auditorium Maximum UW
- Ziemowit Świtalski – 11.08.2022 godz. 17:00 Teatr Palladium
Wszystkie koncerty poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny po uprzednim pobraniu wejściówek na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.
Transmisje online cyklu recitali chopinowskich bezpośrednio z Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego i Teatru Palladium do obejrzenia na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.
Krótkie notki o artystach:
Prof. Marek Drewnowski - pianista, dyrygent; naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbywał w warszawskiej Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana. Nagranie dwunastu sonat Scarlattiego w 1975 przyniosło artyście znaczący sukces w kraju i za granicą. Po wysłuchaniu tego nagrania w Nowojorskim Radiu, Leonard Bernstein zaprosił Marka Drewnowskiego do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra. Pianista koncertuje w największych salach Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej OCZAROWANIE FRYDERYKA. Obecnie prowadzi także klasę fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i klasę dyrygentury na Uniwersytecie w Stambule. W latach 2007-2012 Marek Drewnowski nagrał wszystkie dzieła Chopina jak również 550 sonat Scarlattiego.
Denis Zhdanov - rozpoczął naukę gry na fortepianie w rodzinnym mieście Czernigowie na Ukrainie w wieku 9 lat i już w pierwszym roku nauki, będąc najmłodszym uczestnikiem, został laureatem I nagrody w regionalnym konkursie dla młodych pianistów. Międzynarodową karierę muzyczną rozpoczął po debiutowym recitalu w Łodzi w 2007 roku. Dużym sukcesem okazał się również jego udział w pierwszej i drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Artura Rubinsteina „Rubinstein Piano Festival” w Łodzi (2009, 2011), podczas którego wystąpił jako solista i kameralista.
Zhdanov jest laureatem wielu nagród prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych oraz wielu innych, znaczących konkursów pianistycznych.
W 2010r. Denis Zhdanov nagrał płytę z utworami Fryderyka Chopina dla Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a w 2011r. płytę z sonatami Antonio Solera dla wytwórni Naxos.
Ziemowit Świtalski jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Beaty Bilińskiej. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Dwukrotnie został laureatem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarnii.
Jego znaczącymi sukcesami były udział w Allianz Junior Music Camp w Barcelonie na zaproszenie pianisty Lang Langa, gdzie o 14 miejsc rywalizowało kilkuset młodych pianistów z całego świata, czy recital w Paryżu na zaproszenie Lang Langa i firmy Steinway & Sons, z okazji otwarcia flagowego salonu Steinway & Sons - Paryż 4 V 2017. Ziemowit jest kilkukrotnym stypendystą prezydenta miasta Sosnowca, laureatem ogólnopolskich przesłuchań CEA, czy laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Jakub Kuszlik urodził się 23 grudnia 1996 r. Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.
Recitale chopinowskie „Chopin był z UW” objęte zostały Honorowym Patronatem Jego Magnificencji prof. Alojzego Z. Nowaka Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizator: Fundacja Universitatis Varsoviensis
Współorganizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Sponsorzy: P.P. „Porty Lotnicze”, PGE Energia Ciepła S.A.
Partner: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
Patroni medialni: Do Rzeczy, Polskie Radio RDC, Teatr Palladium, Radio Wnet
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Transmisja koncertów na stronie www.fundacjauv.org.pl oraz www.chopibbylzuw.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.