ODDAJEMY HOŁD NASZYM BOHATEROM
Obchody rozpoczną się o godz. 9.00 od „IX Rajdu pieszego szlakiem walk NSZ w powstaniu warszawskim”. O godz. 14.00 w Centrum Prasowym Foksal rozpocznie się konferencja naukowa, w ramach której odbędzie się debata historyków, debata publicystów oraz emisja filmu „Ludobójstwo”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert Andrzeja Kołakowskiego – wybitnego pieśniarza i poety, działacza opozycji w czasach PRL. Inspiracją dla twórczości artysty są rzeczy, które nie przemijają i zawsze są obecne w życiu człowieka, takie jak wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, dlatego też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim.
Andrzej Kołakowski w 2009 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność na rzecz przemian demokratycznych, osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2017 r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. Postanowieniem z tego samego roku otrzymał także Krzyż Wolności i Solidarności.
WYJĄTKOWY KONCERT
„Wszystko postawiłem na Twą kartę, z Tobą Polsko swój związałem los. Chociaż życie jest tak wiele warte, dziś bez żalu, rzucam je na stos” – deklaruje w jednej z piosenek barda anonimowy żołnierz podziemia. Tysiące naszych rodaków pokolenia czasu wojny nie szczędziło czasu ani krwi, by walczyć o odzyskanie niepodległego bytu. Ich poświęcenie i ofiara nie poszły ostatecznie na marne, pomimo zamiany jednej okupacji na drugą i zdominowania Polski przez komunistów na kolejne kilkadziesiąt lat. Chociaż odgórnie tłumiona pamięć o ich oddaniu dla Ojczyzny, bezkompromisowości podtrzymywały czynny i bierny opór następnych pokoleń oraz inspirowały tych, którzy w odrodzonej III RP podjęli trud odrodzenia działalności niepodległościowej.
PLAN WYDARZENIA:
- 14:00 Otwarcie wydarzenia przez por. Władysława Sieradzkiego (Narodowe Siły Zbrojne - Samodzielny Batalion im. Brygadiera Mączyńskiego)
- 14:15 – 15:30 Czarna legenda Narodowych Sił Zbrojnych w III Rzeczpospolitej
- 15:30 – 16:30 Narodowe Siły Zbrojne. Historia odkłamana. Powstanie, działalność, spuścizna
- 16:30 – 18:00 Projekcja filmu „Ludobójstwo” i słowo wstępne reżysera Arkadiusza Olszewskiego
- 18:00 – 19:00 Kino PRL i III RP wobec NSZ i Żołnierzy Wyklętych
- 19:00 - 20:00 KONCERT ANDRZEJA KOŁAKOWSKIEGO