Na te pytania odpowiedź znajdziemy w projekcie,,Atomowa Dyplomacja” Instytutu Dyplomacji Gospodarczej. Odejście od starych paliw kopalnianych jest widoczne w coraz większej liczbie państw rozwiniętych. OZE nie jest w stanie ich zastąpić czy zrównoważyć. Stabilną i czystą “zieloną” energię elektryczną mogą natomiast zapewnić elektrownie jądrowe.
Dalsze zwlekanie w tej kwestii poskutkuje wysokimi podwyżkami kosztów życia obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też zamierzamy zaktywizować potrzebną dyskusję na ten temat. Cel ten chcemy zrealizować poprzez liczne artykuły, wywiady, analizy, które będą się pojawiały na naszych stronach. Zorganizujemy także webinaria z ekspertami oraz spotkania edukacyjne w formie warsztatów dla uczniów liceum.
Z naszej inicjatywy odbędą się także dwie konferencje dotyczące tego zagadnienia, w których udział wezmą przedstawiciele ze świata nauki, biznesu i kół rządowych. Projekt zostanie zwieńczony raportem pt. „Atomowa Dyplomacja”, pióra dr Aleksandra Olecha i mgr Natalii Matiaszczyk, opisującego strategie, narzędzia i metody stosowane przez państwa posiadające silny przemysł atomowy we wspieraniu jego ekspansji zagranicznej.
1. Partner finansowy: Narodowy Instytut Wolności CRSO
2. Partnerzy merytoryczni projektu: SKN Energetyki SGH, Instytut Sobieskiego, Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Instytut Prawa Wschodniego, SKN Spraw Zagranicznych SGH, Polskie Towarzystwo Geopolityczne, Forum Prawo Dla Rozwoju Law4Growth, Instytut Nowej Europy, Portal Bezpieczeństwo i Strategia
3. Partnerzy medialni: Do Rzeczy, Portal Geopoliti.org, Portal Energetyka24, Portal Czas Wschodni, Portal Spraw Zagranicznych, Podróż Bez Paszportu
O IDG: Instytut Dyplomacji Gospodarczej jest podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest budowa nowej jakości w polskiej dyplomacji gospodarczej, a w tym pragmatyzmu, rzetelności oraz efektywności w działaniach biznesowych w Polsce i na całym świecie. W tym celu inicjujemy nowatorskie projekty w obszarze międzynarodowej dyplomacji gospodarczej, która w naszej opinii przyczynia się do zbliżenia różnych kultur i gospodarek.
Konferencja „Atomowa Dyplomacja. Konferencja o bezpieczeństwie energetycznym i przyszłej roli atomu w polskiej energetyce”
Konferencja otwierająca projekt została zaplanowana na 18 października w Domu Dziennikarza Foksal. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym - poprzez udział stacjonarny, po wypełnieniu formularza, oraz poprzez transmisję na żywo. Zapewniony zostanie udział tłumacza migowego.
W ramach niej odbędą się cztery panele wraz z zaproszonymi ekspertami:
- Panel 1. Surowce energetyczne jako narzędzia nacisku dyplomatycznego
- Panel 2. Wyzwania polskiej energetyki - miks energetyczny, infrastruktura przesyłowa, uwarunkowania międzynarodowe
- Panel 3. Obecne propozycje budowy elektrowni jądrowej w Polsce
- Panel 4. Zyski polskiej energetyki atomowej
Program:
- 9:00-9:30 Rejestracja uczestników
- 9:30-10:00 Rozpoczęcie konferencji. Wystąpienie gości VIP i przedstawiciel Instytutu
- 10:00-11:30 Tradycyjne surowce energetyczne jako narzędzia nacisku dyplomatycznego.
- 11:30-11:45 Przerwa kawowa
- 11:45-13:00 Wyzwania polskiej energetyki- infrastruktura przesyłowa, miks energetyczny, ogólnoświatowa tendencja odchodzenia od węgla
- 13:00-13:300 Przerwa lunchowa
- 13:30-15:00 Obecne oferty budowy elektrowni atomowych
- 15:00-15:15 Przerwa kawowa
- 15:15-16:15 Obecne oferty budowy elektrowni atomowych
- 16:15-16:30 Podsumowanie konferencji
Wydarzenie na portalu Facebook