Barrett ma być następczynią Ruth Bader Ginsburg, która zmarła 18 września. Procedura zatwierdzenia kandydatury Barrett w Senacie ma ruszyć 12 października, tak aby oficjalnie zasiadła w Sądzie Najwyższym jeszcze przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Na tym tle wybuchł spór polityczny w USA, ponieważ demokraci twierdzą, że Trump powinien poczekać z nominacją do rozstrzygnięcia wyborów – tak, aby to nowy prezydent mianował sędziego.
Donald Trump nie ukrywa, że jest pełen podziwu dla zdolności, wykształcenia i wiedzy swojej kandydatki. "Dziś mam zaszczyt nominować jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych prawniczych umysłów do Sądu Najwyższego. To kobieta o niezwykłych osiągnięciach oraz niestrudzonej lojalności dla Konstytucji" – powiedział polityk podczas konferencji prasowej w Białym Domu.
– Kocham Stany Zjednoczone i Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Jeśli Senat zaszczyci mnie oficjalną nominacją, uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby pełnić ten obowiązek jak najlepiej – powiedziała Barrett, którą cytuje ABC News. Decyzję ws. jej zasiadania w Sądzie Najwyższym podejmie Senat.
Amy Coney Barrett to według Reutersa "faworyta religijnych konserwatystów". Samą siebie określa siebie jako oryginalistkę, tj. zwolenniczkę interpretacji amerykańskiej Konstytucji wedle ustaleń Ojców Założycieli. Media przypominają, że wspierała antyimigrancką politykę Donalda Trumpa i opowiada się dalszym rozszerzaniem prawa do posiadania broni. W przeszłości Barrett współpracowała także z Antoninem Scalią.
Czytaj też:
Ponad tysiąc przypadków w ciągu doby. Niepokojące doniesienia z Nowego JorkuCzytaj też:
Ozdoba: Temperatura sporu była zbyt duża. Liczę na nowe otwarcie