Decyzję w tej sprawie podjęli kanclerz federalny Alexander Schallenberg i szefowie rządów krajów związkowych – poinformowała w poniedziałek telewizja ARD. Przekazano, że w ramach walki z czwartą falą pandemii koronawirusa, od jutra w Austrii obowiązywać będzie lockdown dla osób nieszczepionych, początkowo przez dziesięć dni.
Sikora: lockdown dla niezaszczepionych to szaleństwo
Władze Austrii są pierwszymi od momentu rozpoczęcia epidemii, które zdecydowały się na tak radykalnie segregujące i dyskryminujące własnych obywateli działanie. władz. Prof. Karol Sikora odniósł się do sprawy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Wdrożenie w Austrii pełnego lockdownu dla osób niezaszczepionych to szaleństwo. Jestem potrójnie(!) zaszczepiony, lecz wiem, że mogę się zakazić i rozprzestrzenić wirusa. Jak u licha ma to zadziałać? Absolutny obłęd” – napisał uczony.
Prof. Sikora jest brytyjskim lekarzem specjalizującym się w onkologii. Jest uznanym na świecie autorytetem w swojej gałęzi medycyny. W latach 1997-99 był dyrektorem programu WHO ds. walki z rakiem. Obecnie doradza WHO w zakresie zwalczania nowotworów. W swojej pracy kieruje programem dotyczącym leków przeciwnowotworowych w Afryce. Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych. Napisał lub zredagował 20 książek o tematyce medycznej.
Segregacja ludzi w Austrii
Przypomnijmy, że w Austrii osoby, które nie zostały zaszczepione, będą mogły opuszczać dom lub mieszkanie tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy artykułów codziennego użytku, wyjście do pracy lub wizyta u lekarza. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi - około jednej czwartej populacji.
Celem ma być zwiększenie gotowości do szczepień i zmniejszenie liczby kontaktów społecznych o około 30 procent, powiedział minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Osoby zaszczepione, dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby, które wyleczyły się z infekcji w ciągu ostatnich 180 dni są zwolnione z ograniczeń.
Blokada nie dotyczy również uczniów, powiedział Schallenberg, odnosząc się do faktu, że kilka testów na obecność koronawirusa tygodniowo jest już w szkołach normą.
Przestrzeganie rozporządzenia ma być sprawdzana poprzez kontrole wyrywkowe.
Siedmiodniowa zachorowalność na 100 000 mieszkańców wzrosła w Austrii do poziomu około 815. Szczególnie dotknięte są prowincje Salzburg i Górna Austria, gdzie wartość współczynnika zachorowalności wynosi w każdym przypadku około 1300.
Czytaj też:
Belgia: Prowincja z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych notuje najwięcej przypadków COVID-19Czytaj też:
Nowy Jork szczepi dzieci na COVID. "Za zaszczepienie 100 dolarów"