Jak informuje BBC, Rosjanie gromadzą swoje siły w obwodach biełgorodzkim i woroneskim oraz wokół miasta Matwiejew Kurgan w obwodzie rostowskim.
Według Institute for the Study of War Rosja wzmacnia operację wokół Iziumu na wschodzie Ukrainy i przygotowuje się do natarcia na południe, by zająć Słowiańsk.
Stamtąd wojska rosyjskie mogą posuwać się na wschód lub południowy-wschód, aby otoczyć kontyngent ukraińskich sił lądowych. W przypadku upadku Mariupola siły rosyjskie mogą zacząć napierać na północ, aby zakończyć okrążenie większej grupy wojsk ukraińskich – podkreśla BBC.
Analitycy wojskowi uważają, że niektóre z najbardziej doświadczonych i najlepiej wyposażonych jednostek ukraińskich znajdują się na wschodzie kraju, gdzie są mocno okopane na kluczowych stanowiskach i będą odpierać natarcie rosyjskich wojsk.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już 49 dni
Inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Atak na Ukrainę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Moskwa domaga się od Kijowa m.in. uznania Krymu za rosyjski oraz "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy.