Szuszkiewicz zmarł w nocy z wtorku na środę, z 3 na 4 maja, w wieku 87 lat. Powodem była choroba COVID-19. Mężczyzna przebywał w szpitalu od 26 kwietnia, po wykryciu w jego organizmie wariantu Omikron koronawirusa (SARS-CoV-2).
Stanisław Szuszkiewicz. Białoruski polityk
Stanisław Szuszkiewicz urodził się 15 grudnia 1934 roku w Mińsku. Miał polskie pochodzenie. Był naukowcem, działaczem i politykiem najpierw radzieckim, a później białoruskim. Uczył się w dziedzinie radiofizyki. Został doktorem nauk fizyczno-matematycznych, a następnie profesorem. Od 1991 roku był członkiem Narodowej Akademii Nauk Białorusi. W latach 1991-1994 przewodniczył Radzie Najwyższej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a później także Radzie Najwyższej Republiki Białorusi. Pełniąc funkcję przewodniczącego białoruskiego parlamentu, od ogłoszenia niepodległości Białorusi do dymisji z tego stanowiska, był również głową państwa.
Szuszkiewicz uchodził za przywódcę niepodległej Białorusi.
"Przyjaciel Polski i wolnego świata"
"Odszedł Stanisław Szuszkiewicz, przywódca Białorusi, którą wprowadzał po rozpadzie ZSRS na drogę niepodległości i demokracji. Żegnam z głębokim smutkiem prawego człowieka, oddanego swemu narodowi, swej ojczyźnie, sprawie wolności, przyjaciela Polski i wolnego świata" – tymi słowami Szuszkiewicza pożegnał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski Zbigniew Rau.
"Odszedł Stanisław Szuszkiewicz. Twórca niepodległej Białorusi, współautor rozpadu ZSRR, przyjaciel Polski. W tych trudnych czasach, ze szczególnym smutkiem żegnamy tak wybitne osobowości" – napisał w serwisie społecznościowym Twitter wiceszef polskiego MSZ Piotr Wawrzyk.
twitterCzytaj też:
Związek Sowiecki. Powstanie barbarii i upadek kolosa