W czwartek brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało ambasadę rosyjską w Londynie o swojej decyzji o powstrzymaniu się od zapraszania Rosji, w tym wyższych urzędników ambasady, do udziału w uroczystościach żałobnych związanych ze śmiercią królowej Elżbiety II.
– Uważamy, że próba wykorzystania przez Wielką Brytanię narodowej tragedii, która dotknęła serca milionów ludzi na całym świecie w celu wyrównania rachunków z nami w dniach żałoby, jest głęboko niemoralna – powiedziała Zacharowa, cytowana przez rosyjską agencję TASS.
Zacharowa: Elity brytyjskie są po stronie Bandery i Szuchewycza
Według niej Londyn, wyjaśniając swoją decyzję, powołał się na "specjalną operację wojskową Rosji na Ukrainie" (Rosjanie nie używają słowa "wojna" - red.). Zacharowa uznała to posunięcie za "szczególnie cyniczne", mówiąc że podczas II wojny światowej Elżbieta - wtedy księżniczka - wstąpiła do pomocniczych służb terytorialnych, gdy armia brytyjska "walczyła z nazistami i ich ukraińskimi kolaborantami - Stepanem Banderą i Romanem Szuchewyczem". – A teraz elity brytyjskie są po ich stronie – stwierdziła Zacharowa.
Dodała, że "mimo to Rosja przesyła Brytyjczykom szczere kondolencje z powodu ich wielkiej straty".
Śmierć królowej Elżbiety II
Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii – królową została w 1952 r. W tym roku obchodziła 70. rocznicę wstąpienia na tron. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 19 września.
Nowym królem Wielkiej Brytanii został syn Elżbiety II, Karol, który przyjął imię Karol III. Jego oficjalny tytuł brzmi: "Z Bożej łaski król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jego posiadłości i terytoriów, Głowa Wspólnoty, Obrońca Wiary".
Czytaj też:
Wielka Brytania: 63 proc. ludzi uważa, że Karol III będzie dobrym królem