W czwartek Zbigniew Rau przedstawił w Sejmie Informację Ministra Spraw Zagranicznych o założeniach i kierunkach polskiej polityki zagranicznej.
Rau: Imperatywem przetrwanie Rzeczypospolitej w wolności i rozwoju
– Doświadczamy dziś przełomowego momentu w historii Europy. Agresja rosyjska i prowadzona przez Ukrainę wojna obronna są zmaganiem o przyszłość Europy. O normy i wartości wokół których będzie się organizować życie polityczne kontynentu, relacje transatlantyckie, a także będzie się tworzyć nowa architektura polityczna i bezpieczeństwa w Europie – powiedział w trakcie przemówienia prof. Rau.
Minister przypomniał, że Polska jako jedyny członek NATO graniczy zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją i Białorusią.
– Najbardziej fundamentalnym imperatywem polskiej polityki jest trwanie i przetrwanie Rzeczypospolitej w wolności i rozwoju. Jest to niezbędny warunek dla pomyślności wszystkich w kraju i zagranicą – powiedział szef MSZ.
Odsunięcie widma wojny od granic Polski
W jednym z wątków wystąpienia minister Rau mówił o doświadczeniach państw Europy Środkowej z rosyjskim imperializmem. Jak stwierdził, pozwalają one dostrzec zagrożenia ze strony Moskwy wcześniej, niż państwom zachodnim. W tym kontekście Rau podkreślił, że wielokrotnie były podejmowane starania przekonania Moskwy, by zrezygnowała z wojny z Ukrainą. Polityk przypomniał szereg działań, w których uczestniczył jako ówczesny przewodniczący OBWE. – Prezydent Putin odrzucił pokój i wybrał wojnę, gwałcąc fundamentalne normy prawa międzynarodowego – powiedział Rau.
– W tej sytuacji celem naszej polityki jest doprowadzenie do tego, żeby dla każdego było jasne, że wybór Putina doprowadzi Rosję do strategicznej klęski, a Ukraina zwycięży, przetrwa i odsunie widomo wojny od naszych granic – podkreślił minister.
Współpraca polityczno-wojskowa z Ukrainą
Rau powiedział, że to Kijów musi zdecydować, jak długo walczyć i kiedy rozpocząć negocjacje z Rosją. – Jesteśmy realistami. Nie wierzymy w możliwość zawarcia kompromisu między wolnością a zniewoleniem. To lekcja, jaką wynieśliśmy z XX wieku i będziemy o niej pamiętać – mówił.
– Z tą świadomością prowadzimy rozmowy z administracją prezydenta Bidena na temat amerykańskich koncepcji takiego ukształtowania architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej, aby zagwarantować Ukrainie i jej zachodnim sąsiadom, a więc także Polsce, bezpieczny i pokojowy rozwój w oparcie z jednej strony o zaangażowanie polityczno-wojskowe USA, a z drugiej, o ścisłą i wspieraną przez USA współpracę polityczno-wojskową państw naszego regionu z Ukrainą – powiedział minister Rau.
Czytaj też:
Michta o pomysłach Macrona: Zalecałbym Europie daleko idącą ostrożnośćCzytaj też:
Morawiecki w "NYT": Tutaj potrzeba interwencji prezydenta Bidena