Wprowadzone zmiany dotyczą ustawy o podstawach ochrony zdrowia obywateli Federacji Rosyjskiej. Na mocy nowych przepisów zabronione są interwencje medyczne, w tym stosowanie leków mających na celu zmianę płci.
Zakaz nie obejmuje interwencji medycznych związanych z leczeniem wad wrodzonych (wad rozwojowych), chorób genetycznych i endokrynologicznych związanych z upośledzeniem budowy narządów płciowych u dzieci. Takie interwencje medyczne są dozwolone jedynie po decyzji komisji lekarskiej podległej Ministerstwu Zdrowia.
Lista organizacji medycznych, forma i tryb wydawania ich decyzji oraz orzeczeń lekarskich są zatwierdzane przez rząd w Moskwie.
Ustawa mówi, że na podstawie wyników interwencji medycznej komisja lekarska wydaje odpowiedni wniosek o dokonanie zmian w akcie stanu cywilnego. Podstawą unieważnienia małżeństwa będzie zmiana w akcie stanu cywilnego spowodowana zmianą płci przez jednego z współmałżonków. Osoby zmieniające płeć nie będą mogły być rodzicami adopcyjnymi.
Zmiana płci w Rosji. Zdecyduje komisja lekarska
Zmiana płci w dokumentach będzie możliwa tylko po dostarczeniu do urzędu stanu cywilnego odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez komisję lekarską organizacji medycznej podległej Ministerstwu Zdrowia i potwierdzającego "zgodność cech płciowych z cechami określonej płci".
Nowych przepisów nie stosuje się do osób, które przed ich wejściem w życie przeszły już zabiegi chirurgiczne mające na celu zmianę cech płciowych, potwierdzone orzeczeniem komisji lekarskiej.
Autorami projektu jest ponad 400 deputowanych do rosyjskiej Dumy Państwowej, w tym przewodniczący izby niższej parlamentu Wiaczesław Wołodin.
Ustawa, którą Duma przyjęła 14 lipca, a Rada Federacji (wyższa izba parlamentu FR) zatwierdziła 19 lipca, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Czytaj też:
Putin polecił utworzenie instytutu do badania zachowań osób LGBT