Qin Gang po raz ostatni wystąpił publicznie 25 czerwca. Następnie spotkał się z urzędnikami z Rosji, Sri Lanki i Wietnamu. Od tego czasu Wang Yi zastępuje ministra na spotkaniach dyplomatycznych.
Qin Gang był nieobecny na szczycie ministrów spraw zagranicznych krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w dniach 13-14 lipca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin tłumaczyło to problemami zdrowotnymi ministra.
Co dzieje się w chińskim MSZ?
W drugiej połowie lipca brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverley przełożył planowaną na koniec miesiąca podróż do Chin. Źródła Bloomberga przypisały tę decyzję zniknięciu Qin Ganga.
Wcześniej Chiny odwołały wizytę szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella, która miała się odbyć w połowie lipca. Jak przekazały służby prasowe Borrella, Pekin poinformował, że nie może przyjąć europejskiego urzędnika w zaplanowanym terminie, bez podania przyczyny.
Qin Gang objął stanowisko szefa chińskiego MSZ w grudniu 2022 r., będąc przez kilka lat wiceministrem spraw zagranicznych i niespełna dwa lata ambasadorem Chin w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej był oficjalnym przedstawicielem chińskiego MSZ i pomagał organizować zagraniczne wyjazdy przywódcy ChRL Xi Jinpinga.
Wang Yi wraca na fotel szefa dyplomacji
Nowym szefem resortu dyplomacji został Wang Yi, przewodniczący biura komisji spraw zagranicznych Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który pełnił już funkcję ministra spraw zagranicznych w latach 2013-2022.
W marcu Yi zaprosił kraje europejskie do wzięcia udziału w rozmowach pokojowych, które Chiny starają się zorganizować w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Inwazja rosyjska trwa od 24 lutego ub.r. i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od zakończenia II wojny światowej.
Czytaj też:
Chiny potajemnie handlują z Rosją. W sankcjach Zachodu jest luka