Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet, Reem Alsalem, opublikowała raport poruszający temat tabu. W dokumencie wyjaśnia, co jej zdaniem wynika z włączenia mężczyzn do kobiecego sportu w ostatnich latach.
W szczególności chodzi o mężczyzn transpłciowych, czyli tych, którzy identyfikują się jako kobiety lub osoby z zaburzeniami rozwoju seksualnego (interpłciowość).
W raporcie przedłożonym Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ Alsalem stwierdza, że na dzień 30 marca br. ponad 600 zawodniczek nie zdobyło ponad 890 medali w co najmniej 400 zawodach w 29 różnych dyscyplinach sportowych, które przypadły transmężczyznom.
Transpłciowi sportowcy niszczą kobiecy sport. Raport ONZ
Według dokumentu, włączenie do rywalizacji osób transpłciowych kosztowało kobiety i dziewczęta nie tylko miejsca na podium, ale również poważne obrażenia fizyczne i psychiczne. Obecność mężczyzn w kobiecych przebieralniach, toaletach i prysznicach oznacza także atak na godność i prywatność kobiet.
Autorka raportu przytacza przykłady obejmujące wybite zęby, wstrząśnienie mózgu skutkujące uszkodzeniem nerwów, złamania nóg lub czaszki. "Kiedy zasady kwalifikowalności są celowo łamane, co w konsekwencji zwiększa ryzyko obrażeń u zawodniczek, odniesione obrażenia fizyczne można określić jako przemoc" – podkreśla.
Aslalem powołuje się na badania naukowe, z których wynika, że nawet w sporcie, który nie jest uprawiany na elitarnym poziomie, najsłabszy mężczyzna wytwarza więcej siły niż najsilniejsza kobieta.
Jak przebrać się w szatni
Słowacki magazyn "Standard", który opisuje ustalenia ONZ, odnotowuje, że pływaczki biorące udział w amerykańskich zawodach międzyuczelnianych (NCAA) musiały przebierać się w obecności mężczyzny. Chodzi o transpłciową sportsmenkę Lię Thomas, która nie tylko rywalizuje z kobietami, ale także uzyskała dostęp do kobiecych szatni.
Thomas, wcześniej członek męskiej drużynie pływackiej, zaczął startować z kobietami jesienią 2021 r., wygrywając rok później zawody NCAA dla kobiet. Dla porównania w rywalizacji mężczyzn nie radził sobie już tak dobrze. Na 200 metrów stylem dowolnym zajął 554. miejsce, natomiast na 500 metrów stylem dowolnym – 65. miejsce.
Czytaj też:
Będzie łatwiej zmienić płeć. Zmiany już od listopada