– Czy Litwa i Ukraina były „koloniami” Polski? Teza modna i chwytliwa, ale mocno dyskusyjna – pisze Piotr Zychowicz w tekście „Nie byliśmy kolonizatorami!”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– W obliczu coraz silniejszych tarć wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy na stole leży przynajmniej kilka możliwych politycznych scenariuszy. Które z nich są najbardziej prawdopodobne? – rozważa Kamila Baranowska w artykule „Co czeka PiS?”.
– Czas na ponowne spotkanie z mistrzem: w powieści „Klara i Słońce” Kazuo Ishiguro z elementów znanych i zgranych wyczarowuje dzieło wybitne – zauważa Piotr Gociek w tekście „Okruchy Klary”.
– Z praktyki wielu krajów wynika, że lockdown niekoniecznie przynosi efekt w postaci ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa – przekonuje Tomasz Cukiernik w artykule „Lockdown nie działa”.
– Jeśli są świadkowie historii, którzy w moim życiu odegrali ważną rolę,to bez wątpienia należy do nich zmarły kilka tygodni temu w Mielcu Józef Szyler – pisze Sławomir Cenckiewicz w tekście „Robotniczy arystokrata”.
– Filip, książę Edynburga, zmarły w Windsorze 9 kwietnia, był bez wątpienia, jako książę małżonek, najbardziej prominentnym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, poza samą królową Elżbietą. Ale nie tylko brytyjskiej – również greckiej, odsuniętej zresztą od władzy już blisko pół wieku temu – zauważa Teresa Stylińska w artykule „Królowie na walizkach”.
– PiS od samego początku postawił na redystrybucję – takie są korzenie programu „500+” – i wprost stwierdza,
że budowany przez tę partię ład ma być oparty na socjalistycznej idei równości – stwierdza Łukasz Warzecha w tekście „Cios w klasę średnią”.
Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Łukasz Majchrzyk o „bólu zwycięstwa”, czyli o kontuzjach sportowców, które czasem niszczą ich kariery, a czasem stają się szansą do pokazania jeszcze większego hartu ducha.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r.
Czytaj też:
"Paskudna tendencja przypisywania Polsce win cudzych". Ziemkiewicz zapowiada nowy numer "Do Rzeczy"