Nie da się ukryć, że praca zdalna ma wiele zalet. Dotarcie do pracy w warunkach home office zajmuje… ok. 30 sekund, mamy dostęp do własnej lodówki, toalety, ulubionych wnętrz.
Niektórzy jednak myślą, że taki styl pracy oznacza, że możemy pracować na kanapie, w ogródku, a nawet w łóżku – i próbują tak postępować. Później jednak okazuje się, że najlepiej pracuje nam się przy właściwym stanowisku pracy, z biurkiem i krzesłem. Ponadto, jeśli za często pracujemy z różnych pomieszczeń, nasz dom zacznie się za bardzo kojarzyć z pracą i trudno będzie nam odpocząć. Wówczas pogorszy się jakże ważny w obecnych czasach work-life balance.
Na co zwracać uwagę, kiedy pracujemy zdalnie? Mamy kilka cennych wskazówek!
Poszukaj najlepszej lokalizacji
Praca z domu oznacza duży wybór i swobodę. Możemy zawiesić na ścianach plakaty z ulubionych filmów (również kontrowersyjne!), czy też wybrać sobie krzesło w krzykliwych barwach, albo zamiast butów założyć kapcie. Mimo to warto trzymać się choćby kilku zasad, kiedy przygotowujemy sobie miejsce do pracy zdalnej.
Pierwsza brzmi: lokalizacja. Niektórzy mają pusty pokój, który mogą wykorzystać na dedykowaną przestrzeń biurową. Wielu z nas ma jednak stosunkowo małe mieszkania i może co najwyżej wydzielić na home office jakiś kącik, np. w salonie.
Wybierz takie miejsce, gdzie możesz wstawić biurko i krzesło. Pod uwagę weź niewykorzystane narożniki w większych pomieszczeniach, a nawet duże szafy lub miejsca pod schodami. Przy odrobinie kreatywności wiele miejsc można przekształcić w podstawowe biuro.
Ale lokalizacja to nie wszystko. Wybierz również takie miejsce, które zapewni prywatność tobie i innym domownikom. Raczej nie chcesz wgrywać się na spotkanie wideo z pokoju, w którym często przebywają inni. Czasami może to być niemożliwe, bo np. mamy tylko dwa pokoje czy pokój z kuchnią. Wówczas możemy rozważyć dodanie przegrody prywatności, tzw. ścianki biurowej. Takie przegrody nie są drogie, a zapewniają należytą prywatność tobie i domownikom.
Inwestycja w domowe biuro się opłaci
Jeśli zamierzasz pracować zdalnie, weź pod uwagę, że będziesz spędzać w domowym biurze przeciętnie 8 godz. dziennie. To bardzo duża część dnia, dlatego ważne jest, aby stworzyć sobie profesjonalne środowisko do pracy. Takie, które zapewni produktywność i wygodę.
Najtańsze biurko na dłuższą metę nie przyniesie żadnych korzyści - rozważ takie z regulacją wysokości, abyś czasem mógł popracować na stojąco. Ponadto wybierz ergonomiczne krzesło z odpowiednim podparciem dla pleców. To kluczowe, jeśli siedzisz przy komputerze przez długie godziny każdego dnia. Inwestowanie w dobre meble biurowe to tak naprawdę inwestowanie w samego siebie.
Dbaj o wzrok i kręgosłup
Upewnij się, że masz monitor w optymalnym miejscu. W tym celu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- kręgosłup powinien zawsze znajdować się w neutralnej pozycji,
- górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu lub nieco poniżej,
- monitor powinien znajdować się co najmniej 50 cm od oczu (lub dalej, jeśli to ekran powyżej 30"),
- oczy powinny być skierowane lekko w dół, gdy patrzymy na środek ekranu – pomoże to w utrzymaniu szyi we właściwym ustawieniu,
To bardzo ważne, aby zadbać o takie warunki pracy. Jeden czy dwa dni pracy przy laptopie może nie spowodują, że nabawisz się jakiegoś urazu, ale długoterminowo korzystanie z laptopa przez wiele godzin i praca w nieergonomicznej pozycji w końcu doprowadzą do kontuzji.
Dlatego świetnym rozwiązaniem jest zakup komputera all-in-one (AIO). Cena takiego komputera odpowiada kosztowi nabycia średniej klasy laptopa, a jednocześnie sprzęt zapewnia duży, ponad 20-calowy ekran do pracy, z opcją regulacji. Nie ma więc mowy o tym, aby garbić się przy biurku i utrzymywać głowę w niewłaściwej pozycji. NTT ma w ofercie linię komputerów AIO, adresowaną do freelancerów i jednoosobowych działalności, ale też pracowników etatowych, którzy pracują zdalnie. Takie komputery zapewniają produktywną pracę przy zachowaniu ergonomii takiej jak z komputerem stacjonarnym, za to zajmują zdecydowanie mniej miejsca.
Oświetlenie też jest ważne
Oświetlenie jest często pomijane przy urządzeniu domowego miejsca pracy. Choć słabe oświetlenie w biurze nie doprowadzi do ślepoty czy poważnej wady wzroku, to jednak spowoduje zmęczenie oczu. Z biegiem czasu to zmęczenie może powodować bóle głowy, co skutecznie obniży nasze samopoczucie czy – w przypadku pracy – produktywność.
Nasza rekomendacja? Postaraj się pracować w takim miejscu, do którego wpada dużo naturalnego światła. Jeśli nie jest to możliwe, wtedy po prostu zainwestuj w odpowiednie lampy. W pomieszczeniu powinno być jasno, a dodatkowo warto kupić choć jedną lampę biurkową – taką, która będziesz mógł skierować bezpośrednio na biurko, gdy będzie to potrzebne.