Badania przeprowadziło United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Ankietowanych zapytano, czy gdyby mieli taką możliwość, zaszczepiliby swoje dzieci przeciwko COVID-19.
Zdecydowanie za szczepieniem dzieci opowiedziało się 43 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego 7 maja. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 19,2 proc. (spadek o 7,5 pkt proc.).
Rośnie liczba niechętnych
Z sondażu wynika, że wzrosła liczba osób niechętnych wobec takiego rozwiązania. Odpowiedzi "Zdecydowanie nie" udzieliło 20,1 proc. ankietowanych (w maju było to 13,7 proc.). "Raczej nie" zaszczepiłoby swojego dziecka 6,8 proc. Polaków (spadek o 2,2 pkt proc.).
Niezdecydowanych w tej sprawie jest 10,1 proc. ankietowanych. W maju było to 8,7 proc.
Badania na najmłodszych
Pfizer zapowiedział drugą fazę badań klinicznych nad szczepionką na COVID-19 na dzieciach od 6 miesięcy do 11 lat. W nowej fazie z udziałem 4,5 tys. dzieci badane będą dwa reżimy dawkowe – 10 mikrogramów dla dzieci w wieku 5-11 lat i 3 mikrogramów dla młodszych. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 lat otrzymują 30 mikrogramów.
Pierwsze wyniki badań wśród tej starszej grupy dzieci spodziewane są we wrześniu, zaś młodszych – w październiku lub listopadzie.
Stworzony przez Pfizera i niemiecki BioNTech preparat został już wcześniej dopuszczony do użytku dla dzieci w wieku 12-15 lat przez regulatorów w USA i UE. W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już prawie 7 mln nastolatków.
Czytaj też:
Zapewnienie z USA: Szczepionka J&J skuteczna przeciwko różnym wariantomCzytaj też:
Zaszczepił 9-latkę na COVID-19. Lekarz się rozpłakałCzytaj też:
Pandemia źle wpływa na dzieci. Im młodsze dziecko, tym jest gorzej