Osoby wyleczone z COVID-19 i zaszczepione przeciwko tej chorobie powinny latem tego roku bardzo ostrożnie korzystać ze słońca, bo ich skóra może być słabsza i bardziej narażona na jego działanie – mówią włoscy eksperci, cytowani przez dziennik "Il Messaggero".
Dermatolodzy wyjaśniają, że stan skóry wynikający z zakażenia koronawirusem, lub zaszczepienia wymaga tego, by możliwie najbardziej ją chronić.
W roku szczepień, prowadzoną we Włoszech kampanię w celu zapobiegania rakowi skóry, którą promuje klinika dermatologiczna Idi z Rzymu, rozszerzono również na kwestie związane z pandemią.
Poczekać z opalaniem
Osoby po infekcji i po szczepionce powinny odczekać kilka tygodni zanim zaczną się opalać i muszą robić to stopniowo stosując oczywiście kremy ochronne – podkreślają lekarze.
Jak zauważył dermatolog Luca Fania, zakażenie koronawirusem może objawiać się także na skórze, najczęściej w postaci tzw. pokrzywki, wysypki przypominającej odrę lub ospę,czy stanu podobnego do odmrożenia.
– Również po zaszczepieniu – dodał doktor Fania – mogą wystąpić różne stany chorobowe skóry.
Dlatego także z tego powodu tegoroczne lato powinno być wyjątkowe, a skóra szczególnie chroniona.
"Paszport szczepionkowy" już działa
Podróżowanie po krajach UE w czasie wakacji mają ułatwić Unijne Certyfikaty COVID (UCC). Mogą go pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
UCC można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta. Trzeba zalogować się do IKP i w zakładce "Certyfikaty", wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
Czytaj też:
Unijne certyfikaty w Polsce. Pękł pierwszy milion