Pacjent, u którego potwierdzono infekcję, 22 listopada powrócił z Republiki Południowej Afryki; jest w pełni zaszczepiony i ma umiarkowane objawy Covid-19, a stan jego zdrowia się poprawia - przekazały CDC w komunikacie. Dodały, że zakażona osoba od czasu uzyskania pozytywnego wyniku testu przebywa w samoizolacji.
Infekcje wariantem Omikron, który po raz pierwszy wykryto pod koniec listopada w RPA, zdiagnozowano już w kilkunastu krajach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 26 listopada zakwalifikowała Omikron do grupy "niepokojących wariantów". Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.
Amerykańskie służby medyczne od kilku dni ostrzegały, że nowy wariant prawdopodobnie przedostał się już do USA.
– Wiedzieliśmy, że wykrycie pierwszego przypadku zakażenia Omikronem na terenie USA było tylko kwestią czasu – skomentował główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci.
Szczepionka chroni przed Omikronem?
Szef izraelskiego MZ poinformował w środę, że są oznaki, iż szczepionka chroni przed wariantem Omikron koronawirusa.
– W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omikron, ale jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub przypominającą będą przed nim chronieni – powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie wraz z ministrem finansów Awigdorem Libermanem.
– Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko – oznajmił.
Późnym wieczorem we wtorek w raporcie telewizji Channel 12 podano, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom Omikronem niż Deltą – 90 proc. w porównaniu do 95 proc. – podczas gdy jest równie skuteczna – około 93 proc. – w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.
Według raportu zdolność wariantu Omikron do zakażania jest wyższa niż Delta, ale nie tak bardzo, jak się obawiano – około 1,3 razy wyższa.
Czytaj też:
WHO spodziewa się "na dniach" więcej informacji ws. przenoszenia wariantu OmikronCzytaj też:
Wielka Brytania raportuje o nowych przypadkach wariantu Omikron