Projekt wejdzie w życie w miejsce wcześniejszych "paszportów sanitarnych" – poinformowała Agence France-Presse, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Ustawa została przyjęta 214 głosami. 93 członków niższej izby parlamentu było przeciw, zaś 27 wstrzymało się od głosu.
Obecnie we Francji w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 51,8 mln obywateli, czyli 76,9 proc. populacji.
Francuska ustawa
Projekt trafi teraz pod obrady Senatu, który ma się zająć tym pomysłem na początku przyszłego tygodnia. Nowe zapisy początkowo miały wejść w życie już 15 stycznia tego roku, ale najprawdopodobniej dojdzie do opóźnienia.
Zgodnie z ustawą osoby w wieku powyżej 12 lat będą musiały przedstawić dowód odbycia szczepień preparatem przeciw COVID-19, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Potwierdzenie negatywnego wyniku testu będzie umożliwiało jedynie dostęp do placówek i usług zdrowotnych.
Od 16. roku życia "paszport szczepionkowy" będzie też obowiązkowy dla chętnych do skorzystania z wycieczek szkolnych oraz zajęć okołoszkolnych i pozaszkolnych.
"Niewielka mniejszość"
W swoim środowym wystąpieniu w parlamencie premier Francji Jean Castex skrytykował "niewielką mniejszość" Francuzów, odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19 oraz domagał się od deputowanych szybkiego przyjęcia ustawy o "paszporcie szczepionkowym".
Wcześniej rzecznik prasowy francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział, że kolejna fala pandemii koronawirusa narasta w kraju z "szybkością ponaddźwiękową", a szczególnie nasiliła się w paryskim regionie Ile-de-France. Ostatni bilans mówił tam o rekordowej liczbie 335 nowych zakażeniach wirusem Sars-CoV-2.
W minioną środę także prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował, że "chce zdenerwować niezaszczepionych". – To nie są dla mnie obywatele, ale nieodpowiedzialni ludzie – powiedział.
Czytaj też:
Kolejny europejski rekord zakażeń. Macron: Trzeba zrobić wszystko, by Francja uniknęła lockdownuCzytaj też:
Francja pobiła niechlubny rekord. Największa dobowa liczba zakażeń w Europie