Ustawa, którą parlament przyjął na początku lipca, przyznaje rządowi nadzwyczajne uprawnienia w sprawie Westerplatte. Nowe przepisy, krytykowane przez opozycję i władze Gdańska, mają usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W praktyce oznacza to przejęcie tego terenu przez Skarb Państwa.
Zgodnie z ustawą inwestorem ma być Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Natomiast organem powołanym do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy muzeum będzie wojewoda pomorski.
"Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnienie ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie. Budowa Muzeum będzie realizowana w szczególności ze środków budżetu państwa" – napisano w uzasadnieniu do ustawy.
Kancelaria Prezydenta poinformowała dzisiaj, że Andrzej Duda podpisał ustawę 1 sierpnia. Przepisy wejdą w życie za dwa tygodnie.
Przypomnijmy, że wcześniej o zawetowanie dokumentu lub odesłanie go do Trybunału Konstytucyjnego prosiła głowę państwa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Czytaj też:
Spór o Westerplatte. Ziemkiewicz odpowiada Adamowicz