Jak nieoficjalnie udało się ustalić RMF FM rząd czekają duże zmiany. Podczas wczorajszego spotkania w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej w Warszawie ustalono, że nowy gabinet będzie składał się z 14 ministerstw. W rządzie będzie także 4 wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński, Jacek Sasin i powracający do Rady Ministrów Jarosław Gowin.
Zmiany czekają również poszczególne resorty. Gowin ma objąć ministerstwo rozwoju i pracy, w związku z czym Marlena Maląg, dotychczasowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, będzie odtąd zajmowała się tylko działaniami związanymi z rodziną i sprawami społecznymi.
Poseł Przemysław Czarnek obejmie połączone resorty edukacji i nauki, czyli szkolnictwa wyższego. Nowym ministrem rolnictwa zostanie Grzegorz Puda, który dotąd zajmował stanowisko wiceministra funduszy regionalnych.
Politycy Solidarnej Polski oraz Porozumienia będą musieli po rekonstrukcji rozstać się z jednym ministerstwem. W zamian za to posłowie tych partii będą ministrami bez tek, którzy znajdą się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z ramienia partii Zbigniewa Ziobry ma trafić tam Michał Woś, dotychczasowy minister środowiska. W tej chwili trwa opracowywanie zakresu spraw, którymi miałby zajmować się Woś.
Nieoficjalnie pojawiła się też informacja, że Solidarnej Polsce bardzo zależy na tym, by móc zajmować się tematami ideologicznymi czy zmianami w prawie dotyczącymi NGO-sów.
Z kolei Porozumienie ma dzisiaj podjąć decyzję, kto z jej członków przejdzie do KPRM jako minister bez teki. Ma być to osoba odpowiedzialna za kontakt z samorządami.
Czytaj też:
Rzecznik PiS: Dzisiaj ostateczny skład rząduCzytaj też:
Kempa oburzona: Jakim prawem decydują się na tak brutalny atak?