Autorzy dokumentu wskazują, że dzięki 500+ znacząco spadnie liczba ubogich dzieci, a skrajne ubóstwo w całym kraju zmniejszy się o 48 proc. W dokumencie „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy” czytamy również, że program poprawi nierówności społeczne. Polska dołączy wówczas do państw, w których żyją najmniej rozwarstwione społeczeństwa na świecie.
Opracowanie EAPN przeczy doniesieniom „Dziennika Gazety Prawnej”, według których przez 500+ kobiety rezygnują z zatrudnienia. Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie, stopa bezrobocia kobiet mierzona metodą BAEL spadła z 7,5 proc. do 6,2 proc, natomiast liczba kobiet chodzących do pracy wzrosła o 18 tysięcy.
Czytaj też:
Polki rezygnują z pracy przez 500+? Ministerstwo: Zbyt wcześnie na takie wnioski
– Nie ma jasności z czego wynikają te statystyki. W danych za trzeci kwartał nie ma jeszcze podziału na płeć. Możliwe więc, że to nie kobiety, a mężczyźni rezygnowali z pracy. Z drugiej strony możliwe, że to efekt innych świadczeń niż 500+. Chodzi tu szczególnie o świadczenia pielęgnacyjne lub tzw. kosiniakowego – tłumaczy w rozmowie z portalem Money.pl prof. Ryszard Szarfenberg, autor raportu.
Czytaj też:
Polska bieda z bliska. Raport o życiu najuboższych