Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony szwedzkiej przed ostatnią fazą wyborów nowego sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kandydatką Szwecji jest Cecilia Malmström, była szwedzka komisarz UE do spraw handlu oraz spraw wewnętrznych. Drugim kandydat to zgłoszony przez Australię Mathias Cormann.
– Znam panią Malmström, niejednokrotnie z nią rozmawiałem i znam jej program. To będzie trudny wybór, ponieważ programy obu kandydatów mają wiele wspólnych, ważnych dla nas elementów – powiedział Morawiecki, cytowany w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej rządu.
Premier podkreślił, że dla Polski istotne jest "zapewnienie równowagi geograficznej krajów, skąd pochodzą osoby pełniące najważniejsze funkcje w OECD".
Szczepionka przeciw COVID-19
W wątku dotyczącym pandemii koronawirusa Morawiecki powiedział szwedzkiemu premierowi Stefanowi Lofvenowi, że "musimy wspólnie wywierać presję na Komisję Europejską, aby zapewniła realizację zobowiązań firm farmaceutycznych, które dostarczają szczepionki".
Czytaj też:
Australia prosi o pomoc KE ws. konfliktu z Włochami o szczepionki
Rosja i Białoruś
Premierzy rozmawiali też o polityce wobec Rosji i Białorusi. "Podkreślili, że oba kraje, które zainicjowały Partnerstwo Wschodnie, dalej łączy wspólna ocena sytuacji za naszą wschodnią granicą. Zgodzili się, że zatrzymanie (Aleksieja – red.) Nawalnego oraz represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi daje nam więcej argumentów w prezentowaniu wspólnego stanowiska na forum państw Europy Zachodniej" – czytamy w komunikacie.
Morawiecki zaznaczył, że Polska cały czas wspiera społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Zaapelował także do premiera Szwecji o wspólne wywarcie presji na KE, aby jak najszybciej opublikować plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.
Tragedia w Szwecji
W komunikacie podano, że Morawiecki wyraził także współczucie wobec wszystkich rannych po ataku nożownika w szwedzkim mieście Vetlanda.
Czytaj też:
Tragiczny wypadek autokaru. Premier Morawiecki zabrał głos