Takie informacje podał portal gazety "Bild", powołując się na premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Serwis dodał, że Kretschmer ogłosił to podczas podróży do Rosji, po rozmowie z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko.
Premier Saksonii powiedział: – Może uda nam się zdobyć więcej. Jest to kolejna cegiełka, która pozwoli na szybkie szczepienia w Niemczech.
"Niemcy kupują rosyjską szczepionkę dokładnie w dniu, w którym okazało się, że od końca maja wszyscy dorośli w Niemczech będą mogli się zaszczepić" – zauważa "Bild".
Szczepionka ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Sputnik V. Jaką ma skuteczność?
Szczepionka Sputnik V (Gam-COVID-Vac) jest oparta na dwóch rekombinowanych ludzkich adenowirusach, tzw. wektorach – rAd26-S i rAd5-S. Adenowirusy wywołują u ludzi łagodne przeziębienie. Wirusy obecne w szczepionce zmodyfikowano tak, by w swoim materiale genetycznym miały przepis na białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2. Co ważne, obydwa wirusy zostały osłabione, aby nie mogły powielać się w ludzkich komórkach i wywoływać choroby. Szczepionki wykorzystujące adenowirusy były już stosowane wcześniej, a ich bezpieczeństwo potwierdzono w badaniach klinicznych.
Z opublikowanych w lutym tego roku badań klinicznych wynika, że Sputnik V obniża o 91,6 proc. ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19.
Dotychczas tylko dwa kraje Unii Europejskiej, Węgry i Słowacja, zdecydowały się na zamówienie Sputnika V i tylko Budapeszt rozpoczął szczepienia tym preparatem.
Czytaj też:
Rosyjska szczepionka w UE? Merkel i Macron rozmawiali z Putinem