Przy wjeździe do Niemiec z obszarów ryzyka epidemicznego generalnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, z której zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 bądź przejściu tej choroby.
Niezależnie od tego negatywny wynik testu muszą okazać wszyscy pasażerowie przylatujący do Niemiec na pokładzie samolotów. Ten wymóg będzie więc nadal obowiązywać osoby latające z Polski do Niemiec.
Pandemia w odwrocie
Decyzje władz niemieckich o klasyfikowaniu krajów pod względem ryzyka epidemicznego są podejmowane na podstawie liczby odnotowanych zakażeń. Generalnie za obszary ryzyka uznaje się kraje, w których tygodniowa liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekracza 50.
Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w poprzednim tygodniu ten wskaźnik dla Polski wynosił 29. Średnia dla całej Europy to 23, w Niemczech były 63 zakażenia na 100 tys. osób.
Wraz z Polską z listy krajów uznawanych za obszary ryzyka epidemicznego znikną Bułgaria, Węgry, Liechtenstein i dwie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii - Kantabria i Kastylia-La Mancha.
Holandia, Norwegia i Cypr zostały zakwalifikowane jako obszary ryzyka, wcześniej opisywano je jako obszary o szczególnie dużym ryzyku w związku z dużą liczbą zakażeń.
Do listy krajów ryzyka epidemicznego dodano też Dominikanę.
Niemiecki instytut ochrony zdrowia uznał Wielką Brytanię za "strefę mutowania wariantów koronawirusa"
Niemiecki instytut ochrony zdrowia Roberta Kocha uznał Wielką Brytanię jako "strefę mutowania wariantów koronawirusa". W związku z tym wszyscy podróżni przybywający z Wysp do Niemiec będą od niedzieli podlegać dwutygodniowemu okresowi kwarantanny.
Instytut Roberta Kocha wydał taką opinię przede wszystkim ze względu na rozprzestrzenianie się w Wielkiej Brytanii indyjskiego wariantu koronawirusa.
Spowoduje to znaczne ograniczenie podróży z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Wszyscy podróżni przybywający z tego terytorium będą podlegać dwutygodniowemu okresowi kwarantanny, którego nie będzie można skrócić, nawet jeśli wynik testu będzie negatywny.
Zalecenie Instytutu Roberta Kocha ma być automatycznie zastosowane przez niemiecki rząd.
Czytaj też:
Szczepionka dla dzieci od 12 lat. Dr Grzesiowski: Znakomita skuteczność
Czytaj też:
Ważne odkrycie ws. COVID-19? Chodzi o efekty poszczepienne