W ubiegłym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego informował o tym, że w drugiej połowie marca ruszy program wymiany hrywny na złotego.
"W związku ze znacznym napływem uchodźców wojennych z terytorium Ukrainy, przybywających do Rzeczpospolitej Polskiej z hrywnami (UAH) w formie gotówki, Narodowy Bank Polski prowadzi intensywne przygotowania umożliwiające zamianę hrywny na złotego" – podał bank centralny w oświadczeniu. Do tej pory wymiana waluty była niemożliwa.
W tym celu Narodowy Bank Polski podjął współpracę z bankiem PKO Bank Polski SA, w którego oddziałach będą wymieniane wyłącznie banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 hrywien.
Ruszył program wymiany hrywny na złotego
W piątek rozpoczął się zapowiadany program wymiany walut. Jak donosi Business Insider Polska, przed placówkami PKO BP gromadziły się kolejki Ukraińców chcących wymienić walutę narodową na polską. Warunkiem wymiany w polskim banku jest wylegitymowanie się ukraińskim dowodem osobistym wydanym po 2016 roku lub ukraińskim paszportem zagranicznym.
Program umożliwia wymianę maksymalnie 10 tys. hrywien dla jednej pełnoletniej osoby. Jak zauważa portal wartość hrywny jest niewielka, ale NBP oferuje kurs sprzed wojny w ramach wsparcia obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed rosyjską inwazją.
Co dalej ze skupionymi hrywnami?
Hrywny skupione przez PKO Bank Polski zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego. Z kolei po zakończeniu skupu bank centralny odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy zgodnie z umową zawartą między polskim i ukraińskim bankiem centralnym 18 marca.
Business Insider Polska tłumaczy, że żaden z banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote, ponieważ zarówno PKO BP, jak i NBP stosują ten sam kurs.
"Uciekając przed grozą wojny, wielu obywateli Ukrainy musiało udać się zagranicę, głównie do Polski. Wielu uchodźców miało ze sobą tylko hrywny w gotówce i napotkało trudności z ich wymianą na polskie złote. Porozumienie, które podpisaliśmy z Narodowym Bankiem Polskim, rozwiązuje ten problem. Obywatele Ukrainy będą mogli wymienić hrywny w gotówce w polskim banku, by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Jesteśmy wdzięczni naszym polskim kolegom za podjęcie tego kroku, który umocni partnerstwo między naszymi narodami" – przekazał w swoim oficjalnym wpisie w tej sprawie prezes Narodowego Banku Ukrainy Kiryło Szewczenko.
Czytaj też:
Ukraina uwolni gospodarkę. Zełenski zapowiedział wolnościowe reformyCzytaj też:
Zachód nie chce rosyjskiej ropy. Rosja na tym nie straci