– Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu skierowanym do ukraińskiej Rady Najwyższej. Polski przywódca przebywa dzisiaj z wizytą na Ukrainie.
Specjalne podziękowania dla Rzeszowa
W trakcie wizyty prezydenta Dudy w Radzie Najwyższej, Wołodymyr Zełenski poinformował polskiego polityka o specjalnym wyróżnieniu dla Rzeszowa.
Ukraiński prezydent uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika", który został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.
Za wyróżnienie dla Rzeszowa podziękował na Twitterze prezydent miasta Konrad Fijołek. "Koniecznie chcę też podkreślić, że nasza pomoc nie miałaby sensu gdyby nie współpraca z takimi miastami jak Przemyśl i Ustrzyki Dolne" – napisał polityk oznaczając w poście prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza.
"To Wy jako pierwsi przyjmowaliście na się UE ciężar związany z uchodźcami" – dodał Fijołek.
Putin wywołał wojnę i kryzys migracyjny
Atakując Ukrainę 24 lutego br., Władimir Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. W odpowiedzi na działania Moskwy Zachód nałożył na Rosję sankcje, duże poważniejsze niż po aneksji Krymu w 2014 r.
Putin wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Rosjanie od trzech miesięcy ostrzeliwują ukraińskie miasta i wsie, nie oszczędzając kobiet i dzieci i dopuszczając się zbrodni wojennych, których symbolem stała się masakra w Buczy. Wojna doprowadziła do tego, że ponad 6 mln Ukraińców uciekło za granicę, z czego najwięcej (3,4 mln) do Polski.
Czytaj też:
Wicerzecznik PiS: Ugłaskiwanie sprawiło, że Putin odważył się na wojnęCzytaj też:
Abp Gallagher: Papież nadal może odegrać ważną rolę w konflikcie