Ma mocy rządowej specustawy istnieje możliwość otrzymania wsparcia przez osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych. To 40 zł na osobę dziennie.
Paweł Szefernaker podkreślił w TVP Info, że świadczenie można przyjmować przez 120 dni od momentu przyjęcia uchodźców. – Nie będziemy przedłużać tego świadczenia, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować – stwierdził. Podkreślił, że wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę, o czym ma świadczyć fakt, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów na Ukrainę niż przyjazdów do Polski.
Wiceminister zaznaczył, że będą wyjątki, jeśli chodzi o dalsze wypłacanie świadczenia. – Osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić – osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi – będą dalej otrzymywały wsparcie. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie – podkreślił Paweł Szefernaker.
Koniec darmowych autostrad dla obywateli Ukrainy
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianach zasad dot. opłat na autostradach w związku z konfliktem na Ukrainie.
We wtorek resort infrastruktury przekazał informacje o zmianach dot. poboru opłat na autostradach dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski z powodu wojny na Ukrainie.
"Od 1 czerwca 2022 r. użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg" – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.
Zmiany nie będą dotyczyć pojazdów przewożących pomoc humanitarną dla Ukraińców. Takie pojazdy, niezależnie od państwa rejestracji, nie będą musiały wnosić opłaty drogowej, pod warunkiem, że ich przejazd zostanie wcześniej zgłoszony.
Czytaj też:
Rau: Nie ma dziś ważniejszej sprawy