Spotkanie władz Turcji, Armenii i Azerbejdżanu
W zeszłym miesiącu prezydent Erdogan zasugerował spotkanie z Paszynianem i Alijewem w Pradze w celu zarówno znormalizowania stosunków z Armenią, jak i pomocy w dojściu do porozumienia dwóch zwaśnionych narodów: Azerbejdżanu i Armenii. Spotkanie władz tureckich, ormiańskich i azerskich może sygnalizować odwilż stosunków pomiędzy tymi krajami.
Ankara nie miała dyplomatycznych ani handlowych więzi z Erewaniem od lat 90., gdy zamknęła granicę z Armenią w 1993 roku na znak solidarności z Baku, które było w konflikcie z Armenią o region Górskiego Karabachu. W styczniu Turcja i Armenia przeprowadziły pierwszą od ponad dziesięciu lat rundę rozmów, określając je jako "pozytywne i konstruktywne", co dało nadzieję przywrócenia więzi i ponownego otwarcia granic. Najnowsza inicjatywa jest drugą próbą przywrócenia więzi od czasu porozumienia pokojowego z 2009 roku, które nigdy nie zostało ratyfikowane.
Z kolei napięcia pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią rozgorzały podczas wojny o terytorium Górskiego Karabachu w 2020 roku. Wówczas Turcja oskarżyła etniczne siły ormiańskie o okupowanie ziemi należącej do Azerbejdżanu, który zakończył się wynegocjowanym przez Rosję porozumieniem pokojowym, w wyniku którego Azerowie uzyskali kontrolę nad znaczną częścią regionu. W zeszłym miesiącu Armenia i Azerbejdżan uzgodnili zawieszenie broni, aby zakończyć wybuch walk, w których zginęło 155 żołnierzy obydwu stron.
Trwa szczyt EWP w Pradze
Na spotkaniu szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze udział wezmą przywódcy 27 państw UE i 17 innych krajów europejskich: Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Azerbejdżanu, Albanii, Armenii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Lichtensteinu, Mołdawii i Gruzji.
"Celem wspólnoty jest wspieranie dialogu politycznego i współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz wzmacnianie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu kontynentu europejskiego" – czytamy w oświadczeniu Unii Europejskiej. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też:
Wojna o Górski Karabach. Zderzenie cywilizacji na Kaukazie (cz.2)Czytaj też:
Wojna o Górski Karabach. Zderzenie Cywilizacji na Kaukazie (cz. 1)