Prof. Seifert został usunięty z Międzynarodowej Akademii Filozofii w Granadzie przez arcybiskupa Javiera Martíneza Fernándeza w zeszłym tygodniu. To efekt kolejnego artykułu, w którym skrytykował papieską adhortację "Amoris Iaetitia". Według niego może być ona "teologiczną bombą atomową", która ma zdolność zniszczenia wszystkich katolickich metod nauczania katolickiego. Już wcześniej został odsunięty od nauczania.
Arcybiskup tłumaczy, że artykuł prof. Seiferta "szkodzi wspólnocie Kościoła, myli wiernych i wzbudza nieufność wobec następcy Piotra". To już drugi artykuł prof. Seiferta, który krytykuje papieską adhortację. Po pierwszym prof. Seifert został odsunięty od nauczania, a teraz został zmuszony do przejścia na emeryturę.
Według prof. Seiferta adhortacja wywoła wiele negatywnych skutków dla Kościoła i zbawienia dusz, otwierając furtkę do Komunii dla rozwodników w kolejnych związkach. Według niego papież Franciszek przedstawia życie w wierności i czystości małżeńskiej jak niedościgły ideał, któremu niewielu może sprostać. "Z miłości i miłosierdzia dla wielu dusz jest to nasz święty obowiązek krytykować naszych biskupów, a więc nawet naszego kochanego Papieża, jeśli odchodzą oni od prawdy i jeśli szkodzą Kościołowi i duszom. Obowiązek ten jest uznany przez Kościół od samego początku" – napisał w swoim artykule.
W październiku ubiegłego roku arcybiskup Javier Martines stwierdził, że jego archidiecezja przyjmie interpretację "Amoris Laetitia" z Buenos Aires, zatwierdzoną przez papieża Franciszka.
Prof. Seifert to bliski współpracownik św. Jana Pawła II i długoletni członek Papieskiej Rady Życia. Był m.in. dyrektorem Międzynarodowej Akademii Filozofii w Liechtensteinie i przez siedem lat dyrektorem Instytutu Filozofii na Katolickim Uniwersytecie w Santiago de Chile.
Czytaj też:
Zmarł kardynał Carlo Caffarra, jeden z autorów listów do Franciszka ws. "Amoris laetitia"