To niezbędne, aby utrzymać siłę polskiej gospodarki i móc mówić dzisiaj o gospodarce dobrobytu. O Welconomy – ekonomii, która ma z jednej strony ambicje tworzenia coraz nowocześniejszych rozwiązań, a z drugiej odpowiadać na wyzwania współczesności.
Morawiecki powiedział, że żyjemy w czasach przełomu gospodarczego i geopolitycznego. – To, co dzieje się wokół nas, ma związek z wojną na Ukrainie, ale nie tylko. Już przed wojną trzęsły się w posadach filary globalizacji, która była paradygmatem przez ostatnie 30 lat. Żyjemy w czasach ekonomiczno-społecznego przełomu, bo dawne reguły ulegają gwałtownej zmianie, a niektóre z nich przestają w ogóle być aktualne. Wiele nabrało charakteru mitów, z którymi nikt się za bardzo nie liczy, a niedawno były aksjomatami polityki gospodarczej – wskazał.
Kapitał ma narodowość
– Np. kwestia kapitału, który miał nie mieć narodowości i swobodnie cyrkulować od kraju do kraju, miał zawsze tworzyć wartość dodaną (...). Dziś wiemy, że kapitał ma narodowość, wraz z kapitałem może przyjść rozchwianie gospodarcze, że państwo nie zawsze jest wrogiem przedsiębiorców – podkreślał premier Morawiecki.
Polityk zaznaczył, że musimy rozpoznać podstawowe wyzwania czasu przełomu i tak kształtować politykę gospodarczą, aby właściwie na nie odpowiedzieć. – Upadek gospodarczy wielu państw jest często dowodem krótkowzroczności. To, co stoi u źródeł sukcesu gospodarczego często jest niedoceniane. Chodzi o finanse publiczne. (...) Zdrowy system finansów publicznych może być wielkim wspierającym biznes – podkreślił szef rządu, zwracając się do uczestników toruńskiego spotkania.
Czytaj też:
Którego polityka Polacy zaprosiliby do wielkanocnego stołu?Czytaj też:
Premier: Nie było naszego przyzwolenia na okradanie Polski