Cykl prezentowanych filmów pt. „Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku" ma za zadanie pogłębienie wiedzy i świadomości Polaków o funkcjonowaniu Polski w ramach realiów geopolitycznych wynikających z wielowiekowych doświadczeń. Historycy prof. Grzegorz Kucharczyk i dr Krzysztof Rak w dyskusji o charakterze popularno-naukowym przybliżają szerokiej publiczności wiedzę historyczną w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Europie.
kanały publikacji filmów:
YouTube
kanał Fundacja Historia i Kultura – https://youtube.com/@fundacjahistoriaikultura
Playlista – Cykl filmów Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku.
Playlista – Cykl filmów Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku.
Playlista – Cykl filmów Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku.
strona internetowa Fundacji Historia i Kultura – strona www – https://historiaikultura.pl, podstrona – Cykl filmów Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku.
Odcinek 1
Czy I Rzeczpospolita musiała upaść?
Rewolucja geopolityczna u schyłku XVIII wieku w imię stabilności i bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Rozbiory Polski a wyjście Prus na pozycję mocarstwową - bezpośrednia granica z kolosem rosyjskim. Walka o hegemonię w regionie, taktyka czy strategia?
Odcinek 2
Imperialne tradycje Rosji.
Geneza rosyjskiego imperializmu od Iwana IV Groźnego pierwszego cara Rosji do Władimira Putina prezydenta Federacji Rosyjskiej: „trzeci Rzym”, „zbieranie ziem ruskich”, „jedna Słowiańszczyzna”, „wielka rewolucja proletariacka”, postimperializm, „eurazjatyzm” „ruski mir”.
Odcinek 3
Porządek wersalski. Polska między Niemcami a sowiecką Rosją.
Rok 1919 - porządek wersalski ustanowiony bez bolszewickiej Rosji. Miejsce Polski i Europy Środkowej na geopolitycznej mapie Europy. Niemcy weimarskie i Rosja sowiecka jako mocarstwa rewizjonistyczne w stosunku do Polski – dziecka traktatu wersalskiego.
Odcinek 4
Dmowski i Piłsudski dwie wizje polskiej polityki.
Zbieżne czy przeciwstawne koncepcje polityki zagranicznej. Kierunki wschodni i zachodni w najważniejszych koncepcjach polityki zagranicznej odrodzonej Rzeczypospolitej.
Odcinek 5
Rapallo-Locarno-Berlin.
Sojusz, współpraca strategiczna czy blef?
Definicja nowego układu kontynentalnego i regionu środkowoeuropejskiego – perspektywa powrotu Niemiec na arenę zmagań mocarstwowych przy zgodzie Londynu. Sowiecko-niemiecki układ z Rapallo a cele niemieckiej polityki zagranicznej w stosunku do Polski. Locarno jako podstawowy problem w relacjach niemiecko-sowieckich w latach 20. XX wieku. Traktat berliński – zadośćuczynienie Sowietom ze strony Niemiec za Locarno, otwarcie sowieckich poligonów do szkoleń i ćwiczeń Reichswehry.
Odcinek 6
Układ w Rapallo, czyli bolszewicy na salonach.
Przywrócenie, z inicjatywy sowieckiej, dyplomatycznych i konsularnych stosunków między Rzeszą Niemiecką i Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką. Walther Rathenau orędownik współpracy gospodarczej z Rosją Sowiecką. Polityka celów krótko i długoterminowych Moskwy i Berlina wobec Polski, dążenia do zmiany ładu wersalskiego.
Odcinek 7
Polska i ZSRR w koncepcjach Hitlera.
Zideologizowana koncepcja polityki zagranicznej Hitlera – cel niemieckich narodowych socjalistów: nowe imperium rasowe. Prymat ideologii Lebensraum.
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki”, nazwa projektu: Polska - Rosja - Niemcy. Od XVIII do XXI wieku. Projekt zrealizowany przez Golem Media Rafał Kotomski na zlecenie Fundacji Historia i Kultura.