Polska Agencja Prasowa, tak jak Telewizja Polska i Polskie Radio, zostały postawione w stan likwidacji w grudniu 2023 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który wcześniej wymienił władze tych trzech spółek, omijając Radę Mediów Narodowych.
RMN i dotychczasowe zarządy TVP, PR i PAP uznają działania ministra za bezprawne. Politycy PiS mówią o "zamachu" na media publiczne, a koalicję rządzącą nazywają "koalicją 13 grudnia" (rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego).
Decyzja sądu ws. PAP inna niż ws. TVP i Polskiego Radia
W zeszłym tygodniu warszawski sąd odrzucił wniosek o wpisanie do KRS nowych władz TVP i Polskiego Radia. Ministerstwo Kultury odwołało się od tej decyzji. Dopóki nie będzie prawomocnego rozstrzygnięcia, obowiązują decyzje ministra.
17 stycznia Sejm odrzucił wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wyrażenie wotum nieufności wobec Sienkiewicza. Za wnioskiem było 194 posłów, przeciw 241, wstrzymało się dwóch. PiS chciało odwołać szefa MKDiN w związku z działaniami, jakie podjął w państwowych spółkach medialnych.
Kim jest Bartłomiej Sienkiewicz?
Urodzony w 1961 r. w Kielcach Bartłomiej Sienkiewicz jest historykiem, publicystą, politykiem oraz byłym funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa (UOP). W latach 1990-2022 pełnił funkcję oficera tej służby w stopniu podpułkownika.
Od 2013 do 2014 r. zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych. Po aferze taśmowej zniknął na jakiś czas z życia publicznego.
W 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, startując z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu kieleckim. W 2023 r. uzyskał reelekcję. 13 grudnia u.br. został powołany na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska.
Czytaj też:
Sondaż o mediach publicznych. Jak Polacy oceniają zmiany przeprowadzone przez Sienkiewicza?