Amerykańskie Dowództwo Centralne poinformowało o zestrzeleniu trzech irańskich dronów i pocisku przeciwokrętowego Huti nad wodami Zatoki Adeńskiej.
To odpowiedź USA na działania Huti, którzy od listopada ostrzeliwują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej w geście solidarności z Hamasem walczącym w Strefie Gazy z Izraelem. Stany Zjednoczone ponownie wpisały rebeliantów na listę organizacji terrorystycznych, stanowiących zagrożenie o charakterze globalnym. W praktyce oznacza to zastosowanie sankcji mających odciąć rebeliantów od źródeł finansowania. Ataki na cele w Jemenie prowadzi także Wielka Brytania.
Wzmożone ataki Huti
W środę Huti przekazali, że ich siły morskie przeprowadziły operację, której celem był amerykański statek handlowy w Zatoce Adeńskiej. Wcześniej ostrzelali amerykański niszczyciel.
Rzecznik wojskowy Huti Jahija Sarea oznajmił, że bojownicy nie zawahają się przed uderzeniami na źródła zagrożeń na morzach Czerwonym i Arabskim i zapowiedział dalsze wspieranie uciskanego narodu palestyńskiego. Przez Morze Czerwone przebiega jeden z najbardziej ruchliwych i żywotnych dla światowej gospodarki szlaków żeglugowych.
Według Pentagonu rebelianci Huti, kontrolujący dużą część terytorium Jemenu, od 19 listopada ubiegłego roku przeprowadzili ponad 35 ataków na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej, zakłócając ruch morski w tym obszarze, niezwykle istotnym dla światowego handlu.
Kim są jemeńscy Huti?
Huti to szyicka organizacja polityczna i wojskowa z Jemenu. Została założona w latach 90. XX wieku przez Husejna Badreddina al-Hutiego. Początkowo ruch działał pokojowo, sprzeciwiając się wspieranej przez Arabię Saudyjską dominacji sunnitów oraz domagając się zwiększenia praw szyitów, m.in. poprzez zmianę jemeńskiej konstytucji.
Czytaj też:
Huti ostrzelało tankowiec. Kilka lat temu w tym samym miejscu ostrzelano polskie jachtyCzytaj też:
Iran: Przeprowadziliśmy atak na placówkę Mossadu w Iraku