Gazeta przytacza wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego skierowaną do ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI).
Chyba potwierdzi pan, że na Radzie Ministrów rozmawiamy o tym, czy na przykład grupa hoteli musi być pod zarządem i pod własnością państwa, czy hotele może jednak mogliby prowadzić, i dodawać wartości, akcjonariusze prywatni – mówił Sikorski. I dodał, że "ta dyskusja nas jeszcze czeka".
Polski Holding Hotelowy zostanie sprzedany?
"W trakcie tzw. panelu ministrów dalszej debaty w tym temacie nie było, ale słowa ministra spraw zagranicznych są intrygujące. Czy zapowiadają sprzedaż Polskiego Holdingu Hotelowego?" – zastanawia się "Rz".
Do chwili publikacji tekstu ani MAP, ani PHH nie udzieliły redakcji komentarza w tej sprawie. Za to zdaniem ekonomistów cytowanych w artykule odpowiedź jest "banalnie prosta".
– Nie ma żadnego uzasadnienia, ani ekonomicznego, ani politycznego, żeby państwo posiadało jakiekolwiek hotele – uważa Marcin Zieliński, główny ekonomista Fundacji FOR.
– Co do zasady państwo powinno posiadać jak najmniejszy udział w gospodarce, ograniczony jedynie do obszarów strategicznych. Hotele z pewnością nie należą do tych obszarów – komentuje Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club.
PHH to spółka w 100 proc. z kapitałem państwowym. Powstała w 2018 r., a jej celem jest "nowoczesne zarządzanie obiektami hotelowymi należącymi do Skarbu Państwa". Grupa posiada obecnie ponad 50 hoteli i obiektów z blisko 6 tys. pokoi, co czyni ją drugą największą grupą hotelową w kraju. Nieoficjalnie PHH postrzegany jest jako "przechowalnia" dla ludzi PiS – odnotowuje "Rzeczpospolita".
Prywatyzacja. Rząd Tuska będzie sprzedawał państwowe spółki?
MAP zapytane, czy wypowiedź ministra Sikorskiego może być sygnałem do powrotu przez rząd Donalda Tuska do zarzuconego przed laty procesu prywatyzacji w Polsce, odesłało dziennikarzy do wywiadu z ministrem Jaworowskim z początku września tego roku, w którym podkreślał, że obecnie nie ma żadnych bezpośrednich planów prywatyzacyjnych.
"Rz" zwraca uwagę, że szef MAP zapowiedział wówczas również przegląd listy spółek będących w posiadaniu Skarbu Państwa.
Czytaj też:
Kadrowa miotła Tuska w państwowych spółkach. "Daleko jej od odpolitycznienia"