Agencja Associated Press podała, że po przeliczeniu 96 proc. głosów, Donald Trump prowadzi z Kamalą Harris w Nevadzie z przewagą 3,2 pkt. proc. i – jak poinformowała AP – zapewnił sobie zwycięstwo w tym stanie. Kandydat Republikanów uzyskał więc kolejne sześć głosów elektorskich i ma już ich łącznie aż 301.
System wyborczy w USA jest mocno zdecentralizowany i różni się w poszczególnych stanach. Głosujący wybierają elektorów, a następnie ci zgodnie z wolą wyborców głosują na kandydata, który wygrał wybory stanowe. Ostatecznie prezydentem zostaje kandydat, który uzyska wymaganą liczbę głosów elektorskich. Aby zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych, potrzebne są głosy ponad połowy, czyli co najmniej 270 z łącznej liczby 538 elektorów.
Wybory w USA. Kolejny kluczowy stan dla Donalda Trumpa
Nevada jest jednym z siedmiu tzw. stanów wahających się (swing states). Donald Trump zapewnił już sobie zwycięstwo w: Pensylwanii, Michigan, Wisconsin, Karolinie Północnej i Georgii. Z kolei w Arizonie nadal trwa liczenie głosów – do zdobycia jest tam 11 głosów elektorskich.
Głosy elektorskie w Nevadzie trafiły w ręce Republikanów po raz pierwszy od 2004 r., kiedy wygrał tam George W. Bush. W 2020 r. wybory prezydenckie w Nevadzie wygrał Joe Biden, uzyskując 703 486 głosów, o niespełna 34 tys. więcej niż Donald Trump.
Kiedy zaprzysiężenie nowego prezydenta USA?
Do 11 grudnia władze stanów mają czas na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. Następnie delegują swoich elektorów, którzy 17 grudnia podczas Kolegium Elektorów oddadzą głosy na kandydata, który zwyciężył w danym stanie.
Wyniki głosowania ostatecznie zatwierdza Kongres Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to 6 stycznia. Nowy prezydent rozpocznie urzędowanie w Białym Domu 20 stycznia. Jego kadencja potrwa cztery lata, do 20 stycznia 2029 r.
Czytaj też:
Zwycięstwo Trumpa wzbudziło poważny niepokój ONZCzytaj też:
Putin pogratulował Trumpowi. "Okazało się, że to odważny człowiek"