Chodzi o wykorzystanie infrastruktury płatniczej i rozliczeniowej Eurosystemu (Europejskiego Banku Centralnego i krajowych banków centralnych strefy euro) – poinformowała w komunikacie KE, cytowana we wtorek przez ISBnews.
System ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2023 roku.
Emisja obligacji
"Emisja obligacji UE zostanie dostosowana do rozwiązań stosowanych przez emitentów państwowych UE oraz Europejski Mechanizm Stabilności (EMS), którego transakcje na obligacjach są rozliczane w pieniądzu banku centralnego" – czytamy.
Po przeprowadzeniu procesu wyboru Komisja podjęła decyzję o współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym, który będzie pełnić rolę agenta płatniczego, a także z Narodowym Bankiem Belgii, który będzie pełnić funkcję agenta rozliczeniowego dla wszystkich dłużnych papierów wartościowych w ramach Unii Europejskiej po zakończeniu emisji. KE zapowiedziała równe warunki działania dla wszystkich centralnych depozytów papierów wartościowych i inwestorów, którzy handlują obligacjami wyemitowanymi w UE. Komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za budżet i administrację wraz z Fabio Panettą z zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i prezesem Narodowego Banku Belgii Pierrem Wunschem, uzgodnili realizację przedsięwzięcia, które ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2023 roku.
Działania Komisji
Komisja Europejska od dawna jest obecna na rynkach kapitałowych. W reakcji na pandemię koronawirusa i jej konsekwencje uruchomiła dwa programy pożyczkowe na dużą skalę – SURE i Next Generation EU – odpowiednio w 2020 i 2021 roku. Na tej podstawie, od października 2020 roku, Komisja udzieliła 212,8 mld euro w formie długoterminowych pożyczek w ramach programów.
Ponad połowa tej kwoty została wyemitowana w ramach zdywersyfikowanej strategii finansowania.
Czytaj też:
Europejska Unia Bankowa w kryzysie