– Za ten okres, w którym będzie obowiązywał zakaz połowów będziemy wypłacać rekompensaty, które będą pokrywać te straty. Będą wygodnym zabezpieczeniem finansowym w okresie, w którym obecnie się znajdujemy, a to jest przecież jeden z ważniejszych w roku dla rybaków – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.
Rybacy będą uwzględnieni w tworzonej właśnie specustawie, która jest przygotowana dla branż gospodarki funkcjonujących w oparciu o Odrę. Resort posiada dane z wartości połowów, jakie były prowadzone w ubiegłych latach – na ich podstawie będą wypłacane rekompensaty.
– Będziemy to porównywać, zestawiać i będziemy wypłacać rybakom na bazie tych danych, które mamy w systemie, porównywalne kwoty, które mogliby zarobić w tym okresie – poinformował Ciecióra.
Do kiedy zakaz korzystania z Odry?
Brak możliwości prowadzenia działalności związany jest z wprowadzonym 12 sierpnia zakazem korzystania z wód Odry. Zakaz został przedłużony do 25 sierpnia.
– Może się wydarzyć tak, że będziemy go skracać. To będzie związane z aktualną sytuacją, którą naukowcy, eksperci będą nam proponować i objaśniać w ramach prowadzonych przez odpowiednie służby i instytuty badań w laboratoriach – powiedział wiceminister rolnictwa.
W piątek postulaty ze strony przedsiębiorców, dotyczące rekompensat, miały zostać złożone do wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk.
– To znaczy, jakie kody PKD miałyby być ujęte w ramach tej pomocy, jakie branże, które z działalności były i są najbardziej narażone na straty na skutek zakazu korzystania z Odry – poinformował wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Czytaj też:
Premier ostro o Tusku: Odra jest tak skażona chemikaliami, jak on prawdomównościąCzytaj też:
Skażenie Odry. Lemke: Straciliśmy cenny czas