"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Stopy proc. bez zmian
Wskaźniki pozostają zatem na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej" - czytamy w komunikacie.
Oznacza to, że po raz szósty z rzędu zdecydowało o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Dzisiejsza decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.
Przypomnijmy, że RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Wysoka inflacja w całej Europie
Jak podkreślił w jednym ze swoich raportów Polski Instytut Ekonomiczny, dane Eurostatu wskazują, że w styczniu w państwach Unii Europejskiej średnio prawie 70 proc. cen rosło w tempie przekraczającym 5 proc. rocznie. Noworoczne podwyżki podniosły odsetek o prawie 8 pkt. proc.
Dodatkowo lekko wzrósł także odsetek cen rosnących o 10 proc. – w styczniu takie podwyżki dotknęły produktów i usług odpowiadających za 40 proc. wydatków konsumenckich. "W konsekwencji inflacja bazowa w strefie euro podwyższyła się z 5,2 proc. do 5,3 proc. W Polsce prawdopodobnie sięgnęła 12 proc." – czytamy.
Narodowy Bank Polski opublikuje wskaźniki inflacji bazowej w styczniu i lutym br. 16 marca br. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w grudniu 2022 r. 11,5 proc. w ujęciu rocznym wobec 11,4 proc. r/r w listopadzie 2022 r.
Czytaj też:
Kiedy stopy procentowe zaczną spadać? Eksperci podali możliwy termin