Informację przekazała Polska Agencja Prasowa. Dzięki zgodzie władz Orlenu możliwe będzie połącznie koncernu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.
Fuzja Orlenu i PGNiG
Pod koniec lipca 2022 roku Orlen i PGNiG podpisały plan fuzji. Zakładał on przejęcie PGNiG (spółka przejmowana) przez PKN Orlen (spółka przejmująca), polegające na przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG. Jednocześnie uzgodniono parytet wymiany akcji w stosunku: 0,0925 akcji PKN Orlen w zamian za 1 akcję PGNiG.
Zgodę na fuzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Niemniej, proces mógł się dokonać wtedy, kiedy Grupa sprzeda Gas Storage Poland, a więc operatora magazynów. Nie oznacza to jednak, iż PKN Orlen, po wchłonięciu PGNiG, straci nad nimi kontrolę.
Magazyny wciąż bowiem będą należały do koncernu, ale ich napełnianie czy opróżnianie będzie już zależeć od podmiotu, który przejmie udziały w Gas Storage Poland. UOKiK w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdził, że "obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego cechuje się wzmacnianiem pozycji PGNiG przy jednoczesnym ograniczaniu działalności konkurentów tej firmy oraz Orlenu. Natomiast zapasy surowca muszą utrzymywać wszystkie podmioty, które chcą działać w tym sektorze".
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Czytaj też:
Sasin: KPMG oceniło jednoznacznie, że fuzja jest korzystna dla PolskiCzytaj też:
Kolejne zmiany w Orlenie. Członek zarządu rezygnuje z funkcji