Główny Urząd Statystyczny opublikował statystyki w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce w marcu 2024 roku. Najliczniejszą grupą stanowią naturalnie Ukraińcy, jednak w zestawieniu z analogicznym okresem w ub. roku, liczba ta spadła.
Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce
Z danych GUS wynika, że liczba pracujących cudzoziemców w Polsce wynosiła 1011,6 tys. (w tym 383,8 tys. osób realizowało umowy zlecenia i pokrewne. Nie wliczono umów o dzieło). Liczba państw, z których pochodzą jest ogromna – przekracza 150. Wiele z nich to kraje całkowicie obce Polsce kulturowo, co powoli zaczyna rodzić problemy.
Obywatele Ukrainy to 690,1 tys. osób z tej grupy. Według danych Eurostatu, w marcu 2024 roku Polska obejmowała ochroną tymczasową 950 965 Ukraińców. W zdecydowanej większości są to osoby, które żyły na stałe na Ukrainie i opuściły kraj po wybuchu wojny z Rosją lub w jej trakcie.
Coraz mniej Ukraińców podejmuje pracę
Patrząc w relacji do danych z analogicznego okresu, w marcu 2023 roku w Polsce przebywało się 720 tys. Ukraińców wykonujących pracę. Oznacza to spadek o około 30 tys. osób. Powodów spadku może być kilka. Część Ukraińców wyjechała z Polski, inni dostali umowy o dzieło bądź pracują "na czarno".
Ukraińscy pracownicy najczęściej żyją i zatrudniają się w większych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, w sektorach takich jak budownictwo, przemysł czy transport i logistyka. Zgodnie z danymi zawartymi w opracowaniu GUS, w marcu 2024 roku najwięcej obcokrajowców (nie tylko z Ukrainy) pracowało w regionie warszawskim stołecznym, a najmniej w świętokrzyskim.
Czytaj też:
Węgry tłumaczą, dlaczego pomoc już nie dla wszystkich Ukraińców. Kryterium jest jasneCzytaj też:
"Lojalki Antybanderowskie". Korona przedstawiła swoją "piątkę"Czytaj też:
Poseł otrzymał odpowiedź z ZUS. Polacy dopłacają Ukraińcom do emerytur